Kolik peněz prokouří kuřák ročně a kdo z cigaret nejvíce bohatne. Sumy jsou často závratné

Ilustrační foto. Zdroj: pxhere.com, free image

Ceny cigaret v poslední době stabilně rostou. Na rozdíl od jiného zboží se však rozhodně nejedná o produkt, bez kterého bychom se nemohli obejít. Tedy čistě teoreticky, protože nejeden kuřák si odepře raději jídlo, než aby se zřekl své cigarety. V současné době mnoho lidí zjišťuje, že ze svého rodinného rozpočtu jen stěží pokryjí zvýšené účty za teplo a drahé potraviny, cigarety však přesto neodkládají. Kolik ročně utratí kuřák za své cigarety? Výsledná částka mnohdy vyrazí dech. Zejména když si uvědomíte, co by za ni šlo pořídit.

Kolik Čechů kouří

V r. 2020 v ČR kouřilo údajně přibližně necelých 42 % mužů a 21 % žen, což celkově tvořilo téměř 33 %, tedy celou jednu třetinu, dospělé populace. Kuřáci nejčastěji vykouřili 15 až 24 cigaret denně.

Když odhlédneme od skutečnosti, že cigarety prokazatelně poškozují zdraví kuřáka a jeho okolí, zůstane nám ještě jeden problém. A tím je finanční náročnost kouření. Balíček cigaret dnes stojí přibližně 120 Kč. (Jedná se o dosti optimistický odhad. Ceny lepších značek se rozhodně nekrčí u stovky.)

Na kolik přijde kouření měsíčně

Slabého kuřáka, kterému krabička vydrží celý týden, přijde kouření měsíčně přibližně na 500 Kč. Pokud má kuřák spotřebu 10 cigaret denně, prokouří již za měsíc 1 800 Kč. Silného kuřáka, který kouří pravidelně krabičku cigaret denně, přijde kouření měsíčně na 3 900 Kč. Zatímco nad pětistovkou mávnete rukou, tisícikoruny jsou již v rodinném rozpočtu znát.

Ročně se jedná o desetitisíce

Ročně náš slabý kuřák prokouří asi 6 240 Kč. Tyto peníze by například pokryly jeho měsíční výdaje na stravu, pokud by se nestravoval pravidelně v restauracích. Náš střední kuřák prožene ročně plícemi 21 900 Kč a silný kuřák 43 800 Kč. V dalších dvou případech by ušetřené sumy vystačily na částečné či úplné pokrytí zdraženého plynu, elektřiny i dálkového vytápění středně velkého bytu.

Kdo na kuřácích vydělává nejvíce?

Patrně tušíte, že cigarety slušně vydělávají nejen na své výrobce a prodejce, ale také na další článek „cigaretového řetězce“, kterým je stát. Z cigaret je totiž odváděna hned dvojí daň, a to DPH a spotřební daň z tabáku a tabákových výrobků.

Kolik dostane stát z vaší krabičky cigaret

U krabičky cigaret za 120 Kč jde díky zdanění do státní kasy přibližně 95 Kč (spotřební daň 74 Kč a DPH 21 Kč). Celková míra zdanění činí tedy 79 %! Náš silný kuřák ročně zaplatí za cigarety 43 800 Kč, přičemž z toho 34 466 Kč putuje prostřednictvím daní státu. Pokud chcete vědět, kolik peněz ročně prokouříte právě vy a kolik z nich zaplatíte na daních, můžete použít webový kalkulátor.

Milí kuřáci, ruku na srdce, nepřešla vás chuť takto živit stát?