Všechno začalo zhruba před dvěma měsíci, kdy se muži ozvala neznámá osoba vystupující jako Helena Bjorne. Začali si psát a ona mu sdělila, že je sestrou na vojenské misi v Jemenu. „Tvrdila, že má zablokovaný účet a potřebovala pomoc, protože se chtěla dostat domů do České republiky. Muž podvodu uvěřil a začal posílat peníze,“ uvedla mluvčí policie Jana Kroutilová.
Od letenky k nemocnici
Muž nejprve poslal necelých dvacet tisíc korun na údajnou letenku. Brzy ale přišly další požadavky – peníze na vízum, očkování a později i na pojištění. Právě to bylo nejdražší. Ke konci listopadu odeslal muž více než šedesát tisíc korun. Tím ale série plateb neskončila.
Mohlo by vás zajímat
„Další částka se v první polovině prosince týkala poplatku v nemocnici a poté co muž peníze poslal, přišla další žádost na peníze, které měly být určené na doplacení nemocnice. To už ale začal tušit, že se jedná o podvod a požadovanou částku odmítl poslat,“ doplnila mluvčí.
Krátce poté komunikace ze strany údajné zdravotní sestry ustala. Muž si uvědomil, že byl podveden a o své peníze definitivně přišel. Tento týden se obrátil na policii, která přijala trestní oznámení a zahájila úkony trestního řízení pro podezření z podvodu.
Buďte opatrní, radí policie
Policisté v této souvislosti znovu varují veřejnost před navazováním kontaktů a zejména vztahů s neznámými osobami na sociálních sítích. Podvodníci často využívají silné emoce, dojemné příběhy a anonymitu internetu. Jakmile se v komunikaci objeví žádost o peníze, je podle policistů na místě maximální opatrnost – a v ideálním případě okamžité ukončení kontaktu.


