Nová knihovna má vzniknout v proluce na Jeřábkově náměstí a počítá se se začleněním stávajících objektů čp. 158 a 159 do nového moderního komplexu. Při detailním průzkumu se však ukázaly první problémy. „Bylo zjištěno, že současné statické zabezpečení budovy není v úplně vyhovujícím stavu a je třeba jej upravit. Do toho jsme se pustili začátkem letošního roku. Jakmile bude vše hotovo, projekční práce se opět rozjedou naplno,“ vysvětlil českolipský místostarosta Martin Brož.
Úpravu statiky zajišťuje firma MISTAV-CL, která práce provádí za zhruba 2,7 milionu korun včetně DPH. Podle vedení města jde o důležitý krok, aby projektanti mohli přesně posoudit stav konstrukcí a navrhnout jejich další využití v rámci budoucí budovy knihovny. „Může se zdát, že se kolem budovy nové knihovny zdánlivě nic neděje. Kroky, které jsme v tomto projektu učinili, však na sebe poměrně rychle navazují. V únoru 2024 jsme vyhlásili vítěze architektonické soutěže a již v červnu stejného roku jsme měli podepsanou smlouvu na zpracování projektové dokumentace,“ uvedla starostka města Česká Lípa Jitka Volfová.
Novou budovu si knihovna zaslouží
Vedení města si podle ní uvědomuje, že současná hlavní budova knihovny není v dobrém stavu. „Novou budovu si knihovna zaslouží. Proto se i my těšíme, až se budeme moci do stavby pustit. Je však nutné vše pečlivě připravit, a to vyžaduje čas, zvlášť, pokud se jedná o dlouho nevyužívanou budovu, která je navíc kulturní památkou. Mohu ale všechny ujistit, že na projektu knihovny pracujeme,“ dodala starostka.
Do architektonické soutěže o návrh nové budovy městské knihovny se v roce 2023 přihlásilo celkem 48 návrhů nejen z ČR, ale také Slovenska, Polska, Španělska a Velké Británie. Vítězové ale nakonec vzešli z České republiky. Kromě samotné knihovny byl povinnou součástí soutěžních návrhů také návrh úprav Jeřábkova náměstí, kde je nyní parkoviště.
Součástí bude malý sál, PC učebna i kavárna
Nová knihovna by měla být nejen architektonicky zajímavou stavbou, ale měla by se stát také přirozeným centrem vzdělávání a setkávání Českolipanů. „Součástí by měl být malý sál, PC učebna i kavárna. Předností vítězného návrhu je efektivní řešení celé budovy, jak z hlediska ekonomických nákladů na výstavbu, tak i z hlediska budoucího provozu. Budova disponuje zelenou střechou i rozlehlou terasou, kterou by mohli využívat návštěvníci knihovny. Bonusem je pak možnosti efektivního hospodaření s dešťovou vodou,“ doplnila mluvčí městského úřadu Kristýna Kňákal Brožová.
Časová osa projektu:
- Květen 2023: Vyhlášení architektonické soutěže o návrh nové budovy knihovny, která by měl stát v proluce Jeřábkova náměstí, součástí návrhu mají být i úpravy Jeřábkova náměstí, kde je nyní parkoviště.
- Únor 2024: Vítězem architektonické soutěže je mh architects atelier, s.r.o. Město zahajuje jednací řízení o uzavření smlouvy na zpracování projektové dokumentace.
- Červen 2024: Uzavření smlouvy s mh architects atelier, s.r.o. na zpracování projektové dokumentace, jejíž součástí je i zpracování architektonické studie, inženýrská činnost a autorský dozor za 21,7 mil. Kč vč. DPH.
- Rok 2025: Při práci na přípravě architektonické studie je zjištěno, že současné statické zabezpečení budovy čp. 159, která má být součástí knihovny, není v úplně vyhovujícím stavu a je třeba jej upravit. Město připravuje zakázku na toto zabezpečení a získává dodavatele.

- Únor, březen 2026: Probíhá úprava statického zabezpečení budovy, jakmile bude hotové, projektové práce se opět rozběhnou.
- Rok 2027: Pavděpodobné dokončení přípravy projektu budovy nové knihovny.
