Na jihu zabavili maso neznámého původu. Jsou na místě obavy?

JIŽNÍ ČECHY – Od doby, kdy vypukla aféra s polským hovězím masem, Česká republika zavedla mimořádná veterinární opatření. Celníci proto ve spolupráci s veterináři provádí častější kontroly, než je obvyklé. Díky jedné z těchto kontrol se jim podařilo odhalit maso neznámého původu i na jihu. To již tedy spotřebitele neohrozí.

Hlídky mobilního dohledu Celního úřadu pro Jihočeský kraj zastavili zhruba v polovině února v Českém Krumlově vozidlo Mercedes-Benz s českou registrační značkou. „Při kontrole zavazadlového prostoru tohoto vozidla zjistili, že v něm řidič uložil několik desítek kilogramů syrového hovězího masa,“ uvedl mluvčí Celního úřadu pro Jihočeský kraj Emanuel Breicha.

Vozidlo řídil muž cizí státní příslušnosti a k nákladu nepředložil žádné doklady. Při přepravě masa navíc mohlo dojít ke kontaminaci, protože muž jej převážel v kufru svého vozidla. Na místo byli přivoláni pracovníci Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj a ti konstatovali, že jde o neregistrovanou přepravu masa neznámého původu, navíc realizovanou v nevyhovujících podmínkách. Náklad byl na místě znehodnocen obarvením a bezpečně zlikvidován.

„Díky dalším zjištěným skutečnostem vzniklo důvodné podezření, že celý přepravovaný náklad, tedy 33 kilogramů potencionálně nebezpečného hovězího masa, měl skončit v jedné z českokrumlovských restaurací,“ informoval mluvčí Celního úřadu pro Jihočeský kraj Emanuel Breicha. Toto podezření se potvrdilo při bezodkladně provedené kontrole. V této provozovně bylo objeveno dalších 120 kilogramů.

Maso z Polska i na jihu
Tento týden navíc veterináři oznámili, že do České republiky bylo dovezeno dalších přes tisíc kilogramů polského masa. Některé dodávky masa zamířily i na jih Čech. Podle dostupných informací například do Lomnice nad Lužnicí nebo do Strakonic. Zda šlo o finální příjemce, veterináři prověřují.

Zdroj fotografie Celní úřad pro Jihočeský kraj