Začíná jaro! Rozjela se samoobslužná semínkovna

OLOMOUC – Osivo zdarma od zahrádkářů je k dispozici od středy v takzvané semínkovně Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Zájemci zde najdou semena rozličných druhů zeleniny i okrasných rostlin.

„V loňském roce pěstitelé sdíleli pestrou škálu semínek různých zelenin, včetně tradičních i málo vídaných odrůd. Nechyběly ani semínka okrasných bylin,“ uvedl vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák s tím, že největší zájem byl zejména v jarních měsících v době setí. ﮼Na odbyt šla hlavně rajčata, dýně, ačokča, ale i mangold či mák. V pokročilé sezóně u nás lidé našli také přebytečné sazenice rajčat a salátů.“

Sdílené osivo pochází z výpěstků zahrádkářů, kteří je výměnou za jiná semínka nabízí ostatním zájemcům. „Provoz semínkovny je samoobslužný, lidé by ale měli pamatovat na základní pravidla sdílení semínek. Patří mezi ně reciprocita, užití semínek pro vlastní potřebu a samozřejmě také odběr přiměřeného množství osiva, aby se dostalo na co nejvíce zájemců,“ poznamenal Václav Dvořák.

Po vzoru Francie

Semínkovna v olomoucké botanické zahradě bude ještě otevřená od 1. dubna od 8 do 16 hodin. První tzv. semínkovny v České republice na podporu sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení začaly fungovat v roce 2015. Vzorem jim byly francouzské semínkovny Les Grainotheques a americký projekt sdílení osiva The Seedbanks. Univerzitní semínkovna byla první v Olomouckém kraji a letos vstupuje do třetí sezóny provozu.