Připravte se! Do Zlínského kraje vtrhnou silné bouřky

ZLÍNSKÝ KRAJ – Teplé letní dny s občasnými přeháňkami vystřídají bouřky. Od zítřejšího poledne vstoupí v platnost výstraha vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem před silnými bouřkami, které postihnou východ našeho území včetně Zlínského kraje. „Očekává se ojedinělý výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem čtyřiceti milimetrů, kroupami nad dva centimetry a nárazy větru kolem pětadvaceti metrů za sekundu. V kombinaci s vydatnějším deštěm může v celkovém úhrnu ojediněle spadnout čtyřicet až sedmdesát milimetrů srážek,“ varují odborníci.

Pozor by si měli dát také řidiči. Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem. Silný vítr může lámat stromy a větve, které způsobí překážky na silnicích. Při řízení je třeba přizpůsobit rychlost vozidla.

Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. „Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty,“ upozornili meteorologové. Výstraha by měla platit až do čtvrteční třetí hodiny ranní.