Zažijte valašské tradice během Pátečního podvečera v dřevěnicích

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Roubené chalupy ve Valašských Kloboukách otevřou své dveře a poodhalí kouzlo tradic a řemeslného fortele. Pří Pátečním podvečeru v dřevěnicích, který proběhne 30. srpna, mohou návštěvníci přijmout pozvání do domácnosti valašské rodiny, do světnic s vyhřátými pecemi i do dílny klobouckých papučářů. Své umění předvedou stavitelé roubenek i další zruční řemeslníci a nebude chybět ani nabídka typických jídel a cimbálová hudba. Procházka s nádechem historie začne v pět hodin odpoledne slavnostním odhalením lavičky rodáku Ladislavu Mňačkovi. Pak už bude možné stanout na zápraží dřevěnic u Pechanců, Pivečků, Janíků i v Kosence, kde po setmění naváže letní kino.

Foto: Janíkova dřevěnice. Zdroj: Město Valašské Klobouky

Při příležitosti Pátečního podvečera si návštěvníci neužijí jen atmosféru Valašska, ale připomenou si také slavného rodáka. „Protože putujeme po naší historii a k ní patří i letošní sté výročí narození slavného rodáka, spisovatele a publicisty Ladislava Mňačka, připomeneme si jeho osobnost odhalením lavičky před městskou knihovnou. Umisťujeme ji sem symbolicky, protože právě v místech dnešního kulturního domu stával dříve Mňačkův rodný dům,“ uvedla starostka Olšáková.

Poté se už lidé vedení panem učitelem a jeho třídou vydají na návštěvu do útulné Pechancovy dřevěnice, kde je přivítá rodina valašského hospodáře, pohostí je zemáky s kyškou a představí, jak naši předkové prožívali denní starosti i radosti. Odtud jejich kroky povedou k ševcům u Pivečků, kde se budou vyrábět pravé klobucké papuče a k ochutnání tu budou další valašské dobroty. V Janíkově dřevěnici z pece zavoní čerstvé frgály a k nim poctivá bílá káva. Na nádvoří bude možné obdivovat ukázky stavby dřevěnic, štípání šindelů nebo vyřezávání holubiček.

Foto: Pechancova dřevěnice. Zdroj: Město Valašské Klobouky

V dřevěnici na Kosence se odehraje další stěžejní část programu. Děti se posadí za pec nebo do lavic komunitní školy, k vidění tu bude kutí kos, mletí obilí nebo předení na kolovrátku a další. Krásně zavoní chleba právě vytažený z pece, kyselice, bylinkový čaj i jiné občerstvení. A že k všednímu životu našich prababiček patřila i písnička, nebude tu chybět hudební doprovod cimbálové muziky. Jakmile se setmí, začne ve stodole Kosenky letní kino, které divákům v premiéře uvede pohádkový příběh Čertův kameň nebo také film Děda.

Páteční podvečer v dřevěnicích je čtvrtou dobovou akcí v řadě, kterou Valašské Klobouky v závěru prázdnin pořádají. Po secesní slavnosti, barokním setkání a oslavě devadesátého výročí Masarykovy dráhy se vracíme do období přelomu devatenáctého a dvacátého století. K návštěvě dřevěnic srdečně zveme místní i přespolní a přejeme jim krásné zážitky,“ vyjádřila starostka Eliška Olšáková.