Svatý Martin přijede i do Zlínského kraje. Tyto slavnosti si nesmíte nechat ujít!

ZLÍNSKÝ KRAJ – Blíží se svátek svatého Martina neodmyslitelně spojený s husí pečínkou a mladým vínem. Ve Zlínském kraji, kde je dodržování tradic a zvyků silně zakořeněno, si návštěvníci i obyvatelé regionu přijdou na své. Pokud se už těšíte na svatomartinské hodování spojené s řadou kulturních akcí a zábavného programu pro děti a dospělé, poradíme vám, které ze slavností si rozhodně nesmíte nechat ujít. Svatomartinské víno se bude letos prodávat výjimečně dříve, tak ho neváhejte ochutnat už od tohoto pátku v celém regionu.

ZLÍNSKO

Na mladá vína a husí menu a za další zábavou se můžete vydat do lázeňského města Luhačovice. V sobotu 9. listopadu od jedenácti dopoledne hledejte v Bílé čtvrti bílý stan nabízející program Komorního gurmánského festivalu Luhačovická husa.

Přijďte v pondělí 11. listopadu ve čtyři odpoledne ke školnímu hřišti na sídlišti Vlara do Slavičína, odkud se Svatomartinský průvod vydá do Městského parku. Tam si užijete příjemnou hudbu, ochutnáte mladé víno a ohňovou show v podání skupiny Memento Mori. Lampion a špekáčky s sebou!

Následující sobotu 16. listopadu se námětí Míru ve Zlíně stane dějištěm Svatomartinských hodů. Vinaři představí nabídku mladých vín, nebudou chybět tradiční pokrmy a degustační menu v čele s husou na různé způsoby. Na své si přijdou také děti. Zabaví se v kreativních dílničkách, zasoutěží si o zajímavé ceny a užijí si řetízkový kolotoč a skákací atrakce.

Státní zámek Vizovice láká v sobotu 16. listopadu na Svatomartinský trh ve Vizovicích. Svatý Martin přijede na bílém koni a uvede den plný hudby, dobrého jídla a zábavy. Těšte se na ukázky tradičních řemesel, cimbálovou muziku, vystoupení středověkého alchymisty a hlavně lokální i netradiční dobroty.

KROMĚŘÍŽSKO

V sobotu 9. listopadu si na Výstavišti v Kroměříži od desíti dopoledne do osmi večer pochutnáte na tradičních dobrotách v průběhu Mňam!Gastrofestivalu s podtitulem Svatomartinský speciál. Scházet nebudou mladá vína, cimbálové muziky, zabijačkové speciality, různé úpravy svatomartinské husy, ale také kachny a další podzimní lahůdky. Těšit se můžete i na herečku Markétu Hrubešovou, která bude provázet programem celého dne.

Do Holešova zavítá svatý Martin na bílém koni 11. listopadu odpoledne. Po mši svaté v kapli sv. Martina, která bude zahájena ve čtyři odpoledne, se průvod se svatým Martinem vydá na náměstí Dr. E. Beneše, kde bude požehnáno letošním mladým vínům, následovat bude degustace.

Hanácké náměstí v Kroměříži bude žít 11. listopadu Svatomartinským hodováním od desíti dopoledne do šesti večer. První láhve svatomartinského vína v jedenáct hodin a jedenáct minut otevře starosta Kroměříže Jaroslav Němec, večer pak v šest projde svatomartinský průvod městem z Hanáckého na Velké náměstí. Víno bude nalévat svatý Martin osobně.

Také v Hulíně si 11. listopadu užijete od půl jedenácté do sedmi večer Svatomartinské hodování. Svatý Martin přijede na náměstí Míru na bílém koni, aby v jedenáct hodin a jedenáct minut mohla být starostou města Romanem Hozou otevřena první lahev svatomartinského vína a mohlo začít hodování s pečenými husami a mladým vínem.

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Již v pátek 8. listopadu pořádají Svatomartinskou slavnost ve Starém Městě. Na husí hody a košt mladých vín se můžete těšit od tří odpoledne v Jezuitském sklepě a polyfunkčním sále kostela sv. Ducha na náměstí Velké Moravy. Ve čtyři přijede svatý Martin na bílém koni, scházet nebude žehnání mladých vín, ohňová show, projížďky v kočáru, dvě cimbálové muziky. Hodování potrvá až do desáté večer.

V pátek od čtyř odpoledne se vydejte na Velehrad, kde před kaplí Cyrilkou vypukne akce s názvem Svatý Martin na Velehradě. Těšte se na jeho příjezd s družinou, šermířská vystoupení, ochutnávku mladých vín a hry pro děti.

Do Buchlovic jste zváni na Martinské hody s právem. Proběhnou v sobotu 9. a neděli 10. listopadu a na programu je vše, co k hodům patří, například obchůzky městem, večerní hodování, hodové mše svaté v kostele sv. Martina a hodové tanečky.

Tradiční Žehnání svatomartinského vína přiláká stovky lidí na Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti, aby v pondělí 11. listopadu jedenáct dopoledne byli u slavnostního obřadu žehnání Svatomartinského vína 2019 a mohli následně degustovat a odhalovat svěží chutě mladých vín.

VSETÍNSKO

Svatomartinské veselí ve Veselé, což je místní část obce Zašová na Valašsku, proběhne v sobotu 9. listopadu od jedenácti dopoledne. Uvítá vás více než třicetičlenná družina svatého Martina na koních, která je spolu s pověstným husím hodováním v místním kulturním domě hlavním lákadlem celodenní akce, která začne požehnáním v kostele sv. Martina. Večer pak bude věnován hodové zábavě v Kulturním domě ve Veselé.