Sex a jeho vliv na psychiku. Dá se sexem bojovat proti splínu a depresím?

Není pochyb, že je lepší být ve skvělé náladě a mít bohatý sexuální život, než se utápět v depresích a o existenci sexu vědět jen z doslechu nebo z filmů. Nicméně život se na naše představy neptá a vede nás po cestách klikatých, které rozhodně nejsou jen černobílé. Tak se často stává, že nám starosti přerostou přes hlavu, a my se začneme utápět ve splínu a obavách. A milování se po špičkách vytrácí z našeho příbytku…

Sex je jednou se základních lidských potřeb. Po vydařeném sexu se cítíme dobře. Pokud se navíc nejedná jen o sex samotný, ale o milování s osobou, ke které máme hluboký citový vztah, pak máme pocit, že nám narostla křídla. Deprese nám činí pravý opak. Stahují nás systematicky ke dnu, cítíme se špatně. Můžeme tedy bojovat sexem proti depresím?

Sex a splíny

Odpověď není úplně jednoduchá, vztah mezi sexem a depresivním laděním není totiž jednosměrný, ale vzájemný. Na jedné straně deprese snižují chuť na sex. Často nás nemilosrdně připravují nejen o energii, ale také o pocit vlastní atraktivity a sebedůvěry, což sexu příliš nepřidá. Na straně druhé sex opravdu dokáže pozvednout náladu, po milostném vrcholu přichází pocity vnitřního uvolnění. A to vše pomáhá chránit před depresivním laděním.

Proč nám sex dělá dobře

Při sexu dojde v našem těle k celé řadě biochemických reakcí. V poměrně velké míře se uvolňují tzv. hormony štěstí, zejména:

dopamin – vyplavuje se, když něčeho dosáhneme, a díky pocitu slasti nás motivuje do budoucna;

endorfin – uvolňuje se při pohybu a svalové zátěži (sport, sex), navozuje pocit štěstí a tlumí bolest;

oxytocin – někdy nazývaný hormonem objetí, zvyšuje pocit soucitu a náklonosti.

Zvýší se prokrvení těla, aktivují se nejrůznější svaly, mysl se oprostí od běžných záležitostí a koncentruje se na aktuální prožitek.

Není třeba dodávat, že za optimální je považován sex ve stálém partnerském vztahu obohaceném vzájemnou náklonností. Jednorázové sexuální radovánky na podporu dobré nálady mohou přinést nejen zklamání po stránce citové, ale také nevítaný bonus v podobě pohlavní choroby či neplánovaného těhotenství.

Sex a kortizol

Kortizol, tzv. stresový hormon, je pro naše tělo nezbytný, avšak jeho dlouhodoběji zvýšená hladina není pro tělo právě ideální. A je to právě sex, který pomáhá snižovat hladinu kortizolu a zvyšovat hladinu testosteronu v těle. Platí to jak u mužů, tak u žen. Zvýšení testosteronu, tj. mužského pohlavního hormonu, pak zvyšuje chuť na opětovné milostné radovánky. Takže zde platí přirovnání, že S jídlem roste chuť. Pravidelný sex pomáhá snižovat také krevní tlak. Dokonce se uvádí, že muži provozující sex dvakrát týdně mají daleko menší riziko kardiovaskulárních onemocnění. Sex tedy může snížit např. pravděpodobnost infarktu.

Sex jako antidepresivum?

Navzdory veškeré prospěšnosti sexu nelze očekávat, že místo receptu na antidepresiva obdržíme od lékaře poukaz do erotického salónu. Sex (včetně pouhého mazlení a doteků) nám bezesporu pomáhá zlepšit náladu. Tento efekt je však relativně krátkodobý. Může pomoci při malých splínech, nelze však očekávat, že by nás vytáhl z dlouhodobější a hlubší deprese. Pokud ho však i v takové depresi jsme schopni provozovat a procítit, může přinést alespoň úlevu.