Velmoc ve výrobě pelet

Výroba dřevěných pelet roste v ČR stabilně už 15 let. Není se čemu divit. Kůrovcová kalamita, investice do kapacit peletáren na pilách a hlavně obliba u spotřebitelů se podepsala na tom, že jsme na vrcholu špičky ve výrobě této komodity.

Dřevěné pelety

Automatické kotle na pelety se staly jedním z mnoha oblíbených způsobů vytápění v rodinných domech, v podnicích, školách nebo v rekreačních zařízeních. Hlavním aspektem, proč se pelety těší takové oblibě, je jejich čistota a bezobslužnost topného tělesa. Ušetříte váš drahocenný čas.

Pelety jsou standardizovány a mají malý rozměr, proto si kotel dokáže sám přikládat, a tak zaručit maximální komfort při užívání. Do automatických kotlů patří dřevěné pelety. Cena se může měnit během roku, v závislosti na cenách a dostupnosti vstupních materiálů, převážně pilin.

Kůrovec levnější pelety nezajistí

Když se otřeme o problematiku kůrovcového dřeva, největším problémem je vývoz nezpracované kulatiny, který nic nepřináší. S takto vyváženým dřevem přicházíme i o vedlejší produkty, kterým je právě pilina, kůra nebo dřevní prach. Všechny tyto suroviny jsou však potřebné k výrobě dřevěné pelety.

Doba nákupu pelet

Vhodnou dobou k nákupu pelet na topení je bezesporu období mimo topnou sezonu, kdy můžeme výrazně ušetřit každé peněžence. Nejlepším časem nákupu pelet je jaro a léto, kdy se ceny pohybují nejníže. Proto se doporučuje udělat si zásoby v tomto ročním období. Často se můžeme také setkat s otázkou, zda je v peletách a jejich složení rozdíl, který stojí za zmínku.

Rozdělení pelet dle kvality

Nejlevnější pelety na topení jsou využívány předně pro průmyslové využití a jsou vyrobeny z použitého dřeva. Tyto pelety EN B obsahují vyšší procento kůry a jsou určené do méně náročných a velkých kotlů.

Pelety na topení EN plus A2 se opět liší složením. Tyto levné pelety mohou obsahovat kůru či lesní těžební zbytky, což způsobuje vyšší obsah popela (do 1,2 %), oproti nejkvalitnějším peletám EN plus A1, které obsahují maximálně 1 % popele.

Pelety označené EN plus A1 zaručují prvotřídní kvalitu – jsou určeny pro domácnosti a pro nejnáročnějšího zákazníka. Předností je vysoká výhřevnost, nízká vlhkost a minimální obsah popela. Navíc popel z pelet lze využít do kompostů jako účinné hnojivo na záhony.

Levné pelety

Topení s nimi si oblíbí každý. Je totiž pohodlné, čisté a ekonomicky výhodné pro vaši domácnost i kotel. Při výběru buďte obezřetní. Pokud narazíte na pelety bez názvu a bez certifikátu, jedná se ve většině případů o levné pelety z východu, které nemají potřebnou certifikaci EN plus a mohou vám přinést spíše nesnáze než příjemné teplo domova.