Brněnská nemocnice ve svém centru pomáhá kuřákům skončit se svým nešvarem

BRNO – Závislost na tabáku a nikotinu je nemoc, která se dá léčit a vyléčit. Fakultní nemocnice má proto specializované centrum, které pomáhá kuřákům zvítězit nad cigaretami a zbavit se závislosti.

V České republice je přes 2 miliony kuřáků, přičemž na nemoci způsobené kouřením umírá 15 tisíc osob ročně. Nejčastěji jde o kardiovaskulární a nádorová onemocnění, z 90 % jde o rakovinu plic, drtivá většina nemocných do dvou let od diagnostiky umírá. Pokud člověk kouří 20 cigaret denně po dobu 20 let, má riziko vzniku rakoviny plic více než dvacetinásobně zvýšené oproti nekuřákům.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

U mladých kuřáků, kteří kouří více než 20 cigaret denně, je riziko vzniku akutního srdečního infarktu 5,6x vyšší než u stejně starých nekuřáků. U mladých žen kuřaček užívajících hormonální antikoncepci je riziko vzniku akutního srdečního infarktu více než dvacetinásobně zvýšené a riziko vzniku cévní mozkové příhody je více jak sedmi násobně vyšší oproti nekuřačkám. Kouření také urychluje vznik cukrovky, spolupodílí se na rozvoji vředové choroby žaludku a dvanácterníku.

„Kuřáci, kteří dospějí k vážnému rozhodnutí se závislosti zbavit, mají k dispozici odborníka, který je odvykacím procesem provede. Zúročit se mohou i jejich předchozí neúspěšné pokusy, kdy mají možnost se poučit ze svých nezdarů,“ říká vedoucí Centra ambulance pro léčbu závislosti na tabáku Irena Opletalová. Léčba v centru je hrazená ze zdravotního pojištění a zajišťuje psychologickou pomoc a podpůrnou léčbu léky.