Klicperovo divadlo odstartovalo prodej vstupenek na festival Čekání na Václava

HRADECKO – Festivalem, který se koná již od roku 2004, zahajuje divadlo vždy svou sezónu. Diváci budou mít možnost na 14 představeních a dvou koncertech vidět v Hradci Králové renomované divadelní soubory z Prahy, Brna, Ostravy či Kladna a porovnat jejich nabídku představení s domácí tvorbou.

O zahájení se ve středu 28. 9. postará na hlavní scéně tradiční podzimní host – Divadlo Járy Cimrmana se svou inscenací ZÁSKOK. O den později, tedy 29.9. budou mít diváci na hlavní scéně šanci vidět novinku Městských divadel pražských YERMU.  Text vznikl dle předlohy slavné Lorcovy hry, je ovšem zasazen do současnosti. Jedná se o jiskřivou konverzační hru ze života současných třicátníků v titulní roli s Ninou Horákovou.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Inscenace VĚČNÁ MILENKA ALMA MAHLEROVÁ Divadla v Řeznické se odehraje 1. 10. ve Studiu Beseda. Tato „hra se slovy a emocemi se všemi příchutěmi“ pojednává o jedné z nejpřitažlivějších a nejkrásnějších žen Vídně přelomu 19. a 20. století.

Novou komedii HEREČKA SOBOTNÍ NOCI napsal David Drábek přímo pro Pavlu Tomicovou. Diváci ji budou moct spatřit v neděli 2. 10. na hlavní scéně. Na festivalu se tak podruhé představí Městská divadla pražská, tentokrát s příběhem o ženě s velkým dětským srdcem v dospělém těle, jejímž milovaným vzorem je Pipi Dlouhá punčocha.

Dalším představením festivalu bude autorský projekt Jana Horáka vycházející ze života a díla americké básnířky a prozaičky Sylvie Plath. Inscenace Studia Hrdinů nese název MANŽELKA PUBLIKOVANÉHO BÁSNÍKA a jedná se o monodrama, ve kterém exceluje někdejší členka souboru Klicperova divadla Pavlína Štorková. Ve Studiu Beseda se představení odehraje ve čtvrtek 13. 10.

V úterý 18. 10. zavítá na hlavní scénu Národní divadlo Brno s inscenací textu Václava Havla ZTÍŽENÁ MOŽNOST SOUSTŘEDĚNÍ v režii Martina Glasera. Jedná se o situační komedii o štěstí, které se stává tématem vědeckého zkoumání, a slibuje překvapení pro každého, kdo si myslel, že hra Václava Havla je vždy vážná, složitá a pouze pro intelektuály.

Do světa Édith Piaf zve hudební inscenace Městského divadla Kladno SMRT V RŮŽOVÉM, která se odehraje ve Studiu Beseda v sobotu 22. 10. Strhující komorní drama o životě slavné francouzské šansoniérky láká především na živou hudbu a mimořádný pěvecký výkon Jany Zenáhlíkové v roli Édith Piaf.

Magický singspiel KOUZELNOU FLÉTNU přiveze jako svoji novinku Divadlo v Dlouhé.  Nebývale křehká zpěvohra W. A. Mozarta se představí režijním zpracování populárního tandemu SKUTR v neděli 23. 10. na hlavní scéně. Diváci se mohou těšit na dobře známé herecké tváře, které prošly souborem Klicperova divadla – Sáru Venclovskou, Jana Sklenáře, Miroslava Zavičára či Marii Poulovou.

Mladý režisér Ondřej Štefaňák, který právě připravuje se souborem Klicperova divadla první premiéru sezóny do Studia Beseda s názvem Očarování, stojí i za osobitým zpracováním Kafkova románu AMERIKA, který 23. 10. ve Studiu Beseda představí soubor Divadla D21. Diváci zažijí snovou road-movie nejen o cestě českoněmeckého Honzy fantasmagorickou krajinou duše mladého člověka 21. století.

Vršovické divadlo Mana se představí 24. 10. ve Studiu Beseda s inscenací KABARET SMUTNÁ NEDĚLE. „Smutná neděle“ je slavným hitem, který měla v repertoáru většina jazzových zpěváků a šansoniérů, jako byl Bing Crosby, Josephina Baker, Luis Armstrong a mnozí další. Málokdo ví, že jeho autorem byl Rezsö Seress. Ten je hlavní postavou příběhu a je v této hudební inscenaci, která dojme i pobaví, velmi vtipným glosátorem vlastní životní pouti.

Ostravská Komorní scéna Aréna přiveze osobitou interpretaci klasické české hry, která kdysi byla přelomovou událostí českých divadelních dějin. NAŠI FURIANTI v režii Petra Svojtky se představí ve Studiu Beseda 26. 10. Hudbu složil Petr Wajsar působící v populární vokální skupině SKETY.

DĚJINY NÁSILÍ, adaptaci známého autobiografického románu Édouarda Louise, hvězdy francouzské literatury, uvedlo v české premiéře Švandovo divadlo. Příběh mladíka, který se stal jedné vánoční noci obětí zločinu, režíruje Tomáš Loužný patřící k nejnadějnějším tvůrcům nastupující divadelní generace. Inscenace je vhodná pro diváky od 15 let a pražské Švandovo divadlo ji zahraje 27. 10. ve Studiu Beseda.

Inscenace mapující vzpomínky bývalých zaměstnanců, návštěvníků a dalších pamětníků dnes už legendárního klubu Discoland Sylvie nese název DISCOLAND. Divákům se představí například Jiří Vyorálek nebo Petr Čtvrtníček společně s dalšími kolegy Divadla Na Zábradlí, a to 28. 10. na hlavní scéně.

Tradičním a oblíbeným hostem hradeckých festivalů je i ostravské Divadlo Petra Bezruče, které tentokrát přiveze komorní hru VENUŠE V KOŽICHU. Děj vypráví o dvojici umělců. On je začínající autor a režisér hledající hlavní představitelku do svého divadelního debutu, ona je nezaměstnaná herečka toužící po práci. Oba spolu v rámci konkurzu rozehrají nebezpečnou a smyslnou hru plnou slovních přestřelek a bizarního humoru. Ve Studiu Beseda se diváci mohou v režii Jiřího Pokorného těšit 28. 10. na Lukáše Melníka a Markétu Harokovou.

K festivalu Čekání na Václava patří tradičně i koncerty. První z nich se uskuteční v pátek 21. 10. ve Studiu Beseda, kde v podání zpěváka Petra Soviče a hradecké hudební formace Gramofon zazní hity, které kdysi zpívaly skutečné legendy populární taneční hudby např. Richard Adam, Rudolf Cortéz, Karel Hála, Waldemar Matuška, Karel Gott, Milan Chladil či Karel Štědrý. Další koncert s názvem BACHA NA ŠPORCLA proběhne v úterý 25. 10. na hlavní scéně a diváci se mohou těšit na večer plný skvělé hudby v podání fenomenálního houslisty Pavla Šporcla.

Předprodej vstupenek na festival Čekání na Václava byl zahájen v pondělí 29. 8. I když rezervační systém hlásí u některých představení „vyprodáno“, doporučujeme sledovat průběžně webové stránky, kde se je ještě mohou objevit v průběhu následujících dní volná místa po nevyzvednutých internetových rezervacích. Předprodej vstupenek probíhá prostřednictvím stránek zde a v obvyklých kamenných předprodejích.