Pacientů s postcovidovým syndromem ubývá, hlásí Baťova nemocnice

Foto: KNTB

ZLÍN – Ambulance pro postcovidové pacienty na plicním oddělení v Krajské nemocnici Tomáše Bati poskytuje péči těm, kteří mají po prodělání covidu trvalé následky, nejčastěji poškození plic. Jeho primář Gustáv Ondrejka potvrzuje, že pacientů sice ubývá, ale zbývá řada těch, kteří se léčí už dva roky.

Podle primáře je situace podstatně lepší, než byla před rokem nebo dvěma. „To bylo opravdu hodně pacientů, kteří měli těžké záněty plic spojené s covidem. Týkalo se to především starší varianty delta a mnozí pacienti se dostali do naší postcovidové ambulance kvůli pozdním nebo trvalým následkům nemoci. S částí z nich se pořád potkáváme, potěšitelné je, že mnozí, přestože to postižení bylo velké a rozsáhlé a potíže ze začátku velmi závažné, se postupem času hodně zlepšili. Bohužel malá část pacientů přetrvává s trvalými následky a pořád se o ně staráme,“ uvedl Gustáv Ondrejka.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„U starších variant onemocnění jsme používali protizánětlivou léčbu, podávali jsme lokálně kortikoidy ve formě sprejů, které jsou aplikovány přímo do plic. U pacientů, kteří měli další zdravotní problémy již před covidem, zejména kardiovaskulární onemocnění, formy postižení srdce, neurologické problémy, jsme spolupracovali i s jinými obory, ta péče vždycky byla a je týmová,“ popisuje léčbu primář Ondrejka.

V současnosti řeší postocovidová ambulance jednotky případů nových pacientů. Přetrvávají starší ročníky. Oproti stovkám lidí v minulosti je to velký rozdíl. Proto se nyní ambulance může věnovat i pacientům s dalšími zdravotními problémy plic. „Covid byl nevyzpytatelný v tom, že u každého pacienta probíhal jinak, průběh byl velmi individuální. U někoho skutečně pozdní následky ustupují poměrně rychle, ale bohužel máme také pacienty, kteří chodí do ambulance dva roky. Můžeme se zatím pouze domnívat, že to budou trvalé následky. Zatím však uplynula příliš krátká doba, jistě to nevíme,“ uzavřel Gustáv Ondrejka.