Čtrnáctiletý chlapec se procházel po zamrzlém Maťáku. Kdy je chození po ledu bezpečné?

Chlapec na ledě Zdroj: Městská policie Pardubice

PARDUBICE – V zimních dnech vybízí vodní plochy ke vstupu na zamrzlou hladinu. Hlavně děti stále nechápou, že led nemusí být dostatečně silný a hrozí proboření. Ověřit si to dnes chtěl čtrnáctiletý chlapec na zamrzlém Maťáku.

Na chlapce upozornila strážníky žena, která ho spatřila. „Čtrnáctiletý kluk ještě navíc házel na led kameny. V době příjezdu hlídky byl chlapec už uprostřed Maťáku, kde prozkoumával ledovou plochu,“ sdělila mluvčí městské policie Lucie Klementová. Strážníci na chlapce volali, aby se opatrně přesunul k okraji. Poslechl, ale jakmile byl u břehu, utekl a schoval se do keře. Tam si ho strážníci vyzvedli s tím, že se nemusí bát, ale je nutné ho poučit o nebezpečí, které mu hrozilo. Vydal se doprostřed jezera a navíc byl zcela sám.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Mezi základní pravidla patří nevstupovat na zamrzlé tekoucí vody, u stojatých vod musí mrznout několik dní v kuse, aby byl led tlustý aspoň dvacet centimetrů. Na led vstupujte ve dvou a děti vždy v doprovodu rodičů. Při praskání ledu nepanikařte, rozložte co nejvíce váhu a pomalu běžte ke břehu.