Přestavba bývalého kralupského pivovaru na kulturní centrum odstartovala!

Bývalý pivovar projde velkou přeměnou. Foto: Město Kralupy

KRALUPY NAD VLTAVOU – Dlouhodobě plánovaná rekonstrukce bývalé budovy pivovaru na Palackého náměstí začíná. Do 14 dnů se staveniště zaměří a začnou bourací práce. Hotovo by mělo být do září 2025.

Město už vybralo dodavatele stavby. „Právě předáváme staveniště firmě Strabag, která stavbu oplotí, umístí jeřáb, zahájí demoliční práce a přestavbu jako takovou,“ uvedl starosta Libor Lesák.

Spojené nepříjemnosti

Rekonstrukce částečně poznamená i běžný chod města. Náměstí a Vaníčkovu ulici bude ovlivňovat stavba nejvíce. Dojde k omezení parkování i k nárůstu nákladní dopravy v centru. „Největší investiční akce současné doby by však měla být do dvou let hotová,“ uklidňuje starosta.

V druhé polovině 19. století nechal přímo v centru města postavit parostrojní pivovar sládek Josef Fischer Kralupský, současně byla zřízena i sladovna. Fungoval až do roku 1979, sladovna přestala vyrábět až koncem 90. let.

Na co se těšit?

V horních patrech budovy bude dům dětí a mládeže. Dočká se herny, místnosti na lego, grafickou a výtvarnou dílnu, potěší i kuchyňka na vaření. Základní umělecká škola, která v současné době působí na mnoha různých místech se sejde pod jednou střechou. Dočká se i vlastního velkého sálu.

Ve spodních patrech najde své místo městská knihovna a městské muzeum s interaktivní výstavou o Kralupech.

Své místo tu najde i kavárna. Historický původ stavby zároveň připomene sklepní restaurace s malým pivovarem.

Projekt Kulturní centrum Kralupy nad Vltavou je spolufinancován Evropskou unií. Město na centrum získalo dotaci z Národního plánu obnovy ve výši 200 miliónů korun. Celková stavba vyjde na 399 056 613,30 Kč s DPH.

Pohled na nové kulturní centrum z ulice Vaníčkova

 

Pohled na vstup do restaurace

 

Vaníčkova ulice a budova budoucího kulturního centra. Zdroj vizualizace: Město Kralupy