Ve zrekonstruovaných sálech jihlavské nemocnice operovali prvního pacienta

Operace se již opět naplno rozběhly. Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Operační sály jihlavské nemocnice prošly během léta kompletní rekonstrukcí. Vše hotovo ještě není, ale už dnes nastoupili do nového zázemí zdravotníci, aby opět začali s plánovanými operacemi.

Stávající sály sloužily nemocnici dvacet let. Během rekonstrukce bylo vyměněno opláštění, tedy celá konstrukce. „Vyměnily se stativy medicinálních plynů, překládací zařízení pro pacienty, stropy, nové jsou také obrazovky. Celkově jsou to opravy za 40 milionů korun,“ vyjmenovala mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Rekonstrukce byla realizována během léta, kdy je provoz částečně omezený. „Samozřejmě i v létě probíhá robotická operativa, akutní výkony a další menší plánované výkony. O to náročnější pro všechny bylo, že se rekonstruovalo a několik metrů od práce montérů byli chirurgové nad pacientem,“ popsal provozně technický náměstek Alexander Filip.

„Každá odbornost má vlastní sál, a to během rekonstrukce nebylo možné. Náročné to bylo logisticky, jak vše vymyslet, aby bez problémů fungovalo a navazovalo. Pacienti rozhodně nic nepoznali, ale pro nás zdravotníky to úplně jednoduché nebylo,“ doplnila vrchní sestra centrálních operačních sálů Gabriela Chylíková s tím, že i přes omezenou operativu měli zdravotníci více práce než jindy. V rámci přesčasů totiž museli pracovat i na úklidu a desinfekci sálů, aby bylo vše hotovo co nejdříve.

Z celkem šesti sálů dostaly již čtyři novou podobu. „Právě dnes se po více než dvou měsících uvedly do ostrého provozu. Práce ale potrvají ještě do listopadu,“ dodala Monika Zachrlová.

Ročně je v jihlavské nemocnici provedeno zhruba sedm tisíc operací. Pět tisíc je plánovaných, zbytek jsou akutní zákroky.

Rekonstrukce trvaly přes dva měsíce. Foto: Nemocnice Jihlava