Nové typy podvodu, tentokrát jménem Europolu

Zdroj: shutterstock

Vychytralost podvodníků nezná mezí. Nedávno jsme v souvislosti s květnem, měsícem lásky, informovali o množících se tzv. romantických podvodech. Pod záminkou náhodného omylu (např. mylně zaslané SMS zprávy) se do vaší přízně zcela nenápadně vplíží nebezpečný vetřelec, který vás posléze připraví jak o city, tak peníze. Severomoravští policisté však nyní narazili na další velmi rafinovanou formu podvodu, která tentokráte nechává lásku a podobné city stranou.

Třinečtí policisté se zabývají případem podvodu v hlavní roli s legendou odcizení identity a falešnými policisty Europolu. Poškozený muž přišel o více než 400 000 Kč.

Haló, tady Europol

Vše začalo, když poškozeného telefonicky kontaktoval muž hovořící anglicky, který se představil jako policista Europolu. Sdělil mu, že se stal obětí krádeže identity s tím, že jsou v rámci Evropské unie pod jeho osobními údaji prováděny nelegální převody peněz. Následně byl přepojen na dalšího „policistu“, který muži řekl, jaká obvinění jsou proti němu vedená. Dále mu sdělil číslo jeho případu a také číslo svého odznaku. Poté ho požádal o osobní údaje v podobě jména, příjmení, data narození a také informace o počtu jeho bankovních účtů a platebních karet. Po krátké chvíli byl přepojen na třetího rádoby důstojníka z Europolu. Ten mu zopakoval obvinění a seznámil jej s možnostmi v rámci evropského práva.

Převody peněz opět na scéně

Dále podvodník zdůraznil nutnost dodržet protokol, tedy speciální postup. Ten zahrnoval převedení financí kontaktovaného muže na bezpečné místo a následné zastavení všech služeb souvisejících s jeho identitou, tedy bankovního účtu, telefonu a dalších. Muž dostal instrukce ke stažení aplikace, ve které se zaregistroval a vytvořil si účet, na který se pokusil převést 100 000 Kč na kryptoměnu bitcoin. Platba však byla opakovaně zamítnuta. Proto byl volajícím požádán o stažení jiné aplikace, kde se mu podařilo zakoupit kryptoměnu za nižší částku, a to 20 000 Kč. Následně měl tyto bitcoiny uložit do kryptoměnové peněženky, kdy byl však aplikací dotázán, zda důvěřuje osobě, na jehož adresu kryptoměnu zasílá. To v poškozeném vzbudilo podezření, zda se nejedná o podvod, což sdělil volajícímu „policistovi“. Ten však reagoval pohotově a poslal muži telefonní číslo, na kterém si měl ověřit na internetu. Poté mu z tohoto čísla zavolal, což poškozeného uklidnilo. Převod kryptoměny byl však znovu opakovaně zamítnut. Když to tedy nešlo přes aplikace v kryptoměně, navrhl volající převod peněz na zahraniční konto mimo Evropskou unii.

Poškozený byl ještě  podvodníkem poučen, že může být kontaktován ze své banky s dotazem, zda chce opravdu transakci provést. V případě, že by k tomuto došlo, měl trvat na okamžitém převodu peněz s tím, že se jedná o dar příteli pro nemocného syna, který nutně potřebuje operaci. Během hovoru jej volající požádal ještě o zaslání fotografie dokladů, což muž učinil. Poté odeslal dle instrukcí ze svého účtu na zahraniční konto finance ve výši přes 400 000 Kč. Druhý den však poškozený opět pojal podezření, a proto věc oznámil policii, která jeho obavu jen potvrdila.

Jak nenaletět

Buďte při těchto podezřelých telefonátech obezřetní:

  • Vše si ověřujte.
  • Nezapomínejte, že pachatelé již umí napodobit telefonní čísla různých institucí, včetně policie. Doporučuje se číslo ověřit tím, že zavěsíte, číslo znovu vyťukáte a zavoláte zpátky.
  • Pamatujte, že vás policie či bankovní instituce nebudou telefonicky navádět k převodu peněz z vašeho účtu jinam.

Tyto případy a rady se neustále opakují. Věnujte jim proto pozornost, ať se také vy nestanete další nešťastnou obětí podvodníků.

Zdroj: TZ Policie ČR