Během Muzejní noci bude přístupný depozitář ČD Muzea v Olomouci, vyjedou i zvláštní vlaky

Parní lokomotiva Rosnička
Parní lokomotiva Rosnička, foto archiv ČD

OLOMOUC – Dnes večer odstartuje už 20. ročník Festivalu muzejních nocí. K akci se připojí také České dráhy, které tento den ve večerních hodinách otevřou brány depozitáře ČD Muzea v Olomouci. Budou zde připravené prohlídky historických vozidel, budete se moci svézt také zvláštními vlaky po Olomouci. Jízdy parního vlaku budou pokračovat také v sobotu 18. května.

Olomoucký depozitář ČD Muzea bude v rámci Muzejní noci otevřený v pátek 17. května od 18 do 22 hodin. V depozitáři budou k vidění jedinečné exponáty železniční historie z ČD Muzea v Lužné u Rakovníka. K největším lákadlům patří parní stroje – elegantní rychlíková lokomotiva Rosnička z roku 1956 nebo jedna z nejstarších dochovaných lokomotiv na našem území Kocúr z roku 1898. Návštěvníci si prohlédnou i další jedinečné exponáty včetně elektrické Bobiny z roku 1958 či třeba motoráčku Kredenc. Kromě netradiční noční prohlídky je pro děti připravena možnost svezení malou posunovací lokomotivou BN 60 v areálu muzea. Vstupné do železničního muzea bude v pátek 17. května za zvýhodněnou cenu. Dospělí zaplatí 25 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Parním vlakem po Olomouci

Během večera budou připravené také dvě speciální jízdy parního vlaku v čele s lokomotivou Rosničkou, jejímž majitelem je Národní technické muzeum. Parní vlak bude odjíždět z olomouckého hlavního nádraží v 17:50 a ve 20:50 hodin a pojede přes Olomouc město do stanice Olomouc-Řepčín, odkud se v 18:30, respektive 21:30 hodin vydá po stejné trase zpět.

Jarní jízdy parním vlakem v sobotu 18. května

Zvláštní vlak Českých drah v čele s parní lokomotivou Rosničkou sveze cestující také následující den v sobotu 18. května. „Historická souprava vyrazí v 10:00 z Olomouce hl.n. do Prostějova, odkud se v 11:02 vydá zpět do hanácké metropole a následně pak ve 13:16 sveze cestující do Domašova nad Bystřicí a ve 14:52 zpět do Olomouce,“ doplnil informace mluvčí ČD Filip Medelský.

Během soboty bude otevřen také olomoucký depozitář ČD Muzea, a to v čase od 9 do 15 hodin. Za vstupné zaplatíte 50 korun, děti od 6 do 15 let, osoby starší 65 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P zvýhodněných 25 korun. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Detaily o sobotní akci včetně jízdního řádu a ceníku jízdného jsou na portálu Vlakem na výlet.