Přijďte se podívat! V Olomouci se utkají nejtvrdší hasiči z celé republiky

Ilustrační foto

OLOMOUC – Před budovou Regionálního centra Olomouc (RCO) se uskuteční soutěž TFA Olomouc 2024. Ve čtvrtek 23. května od 9 hodin a 45 minut v přednádražním prostoru budou soutěžit jak profesionální, tak i dobrovolní hasiči z celé České republiky.

Název soutěže se do českého jazyka překládá jako Nejtvrdší hasič přežije, což vystihuje charakter tohoto sportovního klání, které je především náročné na fyzickou kondici a svým pojetím je blízké náročným podmínkám u zásahů. Trať je postavena paralelně pro současný postup dvou soutěžících. Skládá se ze čtyř úseků, kdy musejí hasiči splnit tyto úkoly: běh s požárními hadicemi, hammer box, tunel, figurína a bariéra, výstup na lešení a běh do 18. patra. Nabitá startovní listina plná nejlepších tuzemských závodníků slibuje výkony na hranici fyzických limitů. Celkově se na start soutěže postaví 102 hasičů, kteří se utkají o titul v individuálních disciplínách i v družstvech. Bojovat s časem i technickými úkoly budou borci, z nichž mnozí excelují také v tvrdé konkurenci v zahraničí. Dá se tedy očekávat divácky velmi atraktivní soutěž.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Co obnášejí jednotlivé disciplíny?

1.úsek – Běh s požárními hadicemi
Po startu soutěžící běží k připravené požární stříkačce, na ni napojí dvě hadicová vedení, která následně uchopí za proudnice a rozvine je. Spoje se mu nesmí rozpojit. Pak smotá dvě hadice, které odnese do boxu. Žádná část hadice nesmí z boxu vyčnívat.

2. úsek – Hammer box, tunel, figurína a bariéra
Soutěžící doběhne k hammer boxu a palicí provede 80 úderů, tunelem pronese 20 kilogramové závaží tam a zpět, transportuje 80 kilogramovou figurínu a na závěr překoná bariéru.

3. úsek – Výstup na lešení
Čtyři nastavovací žebříky soutěžící opře o lešení, na které následně vystoupá a nahoře vytáhne 20 kilogramové závaží. Cestou do cíle ještě napojí proudnici na monitor.

4. úsek – Běh do 18. patra
Poslední disciplínou tohoto fyzicky velmi náročného závodu je výstup do 18. patra výškové budovy RCO.

Hasič je přitom ustrojen do kompletního zásahového obleku včetně obuvi, rukavic a přilby a s nasazeným aktivním dýchacím přístrojem.