Dopravní omezení na Jihlavské ulici ve Žďáře. Kvůli stavbě přeložky jezdí řidiči kyvadlově

Foto: ŘSD ČR

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Stavba přeložky silnice I/37 mezi ulicemi Jihlavská a Brněnská omezila ve Žďáře nad Sázavou dopravu. I když ještě zcela neskončil archeologický průzkum, na Jihlavské ulicí platí od pondělka kyvadlový provoz.

Dopravu řídí přes den regulovčíci, v noci pak semafory. „Důvodem aktuálního částečného omezení, které bude platit takřka po celou dobu výstavby, je především budování systému odvodnění budoucí přeložky,“ uvedl mluvčí ŘSD Jiří Veselý.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Přeložka má zabránit kumulaci dopravy mezi směry Jihlava a Nové Město na Moravě. Denně těmito místy projede přes 7 tisíc vozidel, čtvrtinu tvoří nákladní auta a kamiony. Nová silnice o délce téměř 700 metrů bude začínat ve středu okružní křižovatky na Jihlavské ulici. „Poté trasa pokračuje jihovýchodním směrem dvěma protisměrnými kruhovými oblouky. Následně se trasa stáčí na východ opět pomocí kruhového oblouku. Konec přeložky je uprostřed druhé okružní křižovatky na ulici Brněnská,“ vysvětlil mluvčí.

V místě budoucí stavby nyní končí archeologický průzkum. Odkryl očekávané pozůstatky bývalé cihelny z 19. století. „Po skrývce zeminy byly odhaleny základy továrny, pece i prostoru, kde se cihly sušily. Odkryta byla také studna, pozůstatky pásového dopravníku nebo železniční vlečka,“ popsal Jiří Veselý s tím, že průzkum bude dokončen během dvou týdnů a poté už začne samotná stavba přeložky.

Zhotovitelem je firma Aquasys, která práce provede za 112 milionů korun. „Uvedení nové přeložky do provozu plánujeme do půlky příštího roku,“ uzavřel mluvčí.

Foto: ŘSD ČR
Foto: ŘSD ČR
Foto: ŘSD ČR