Vozíte své nemocné příbuzné k lékaři autem? Pojišťovny mohou přispět na nutný převoz, případně i na taxíka

Foto: Rýdlová J.

Pacienti a mnohdy ani samotní lékaři netuší, že v případě závažně nemocných pacientů, kteří nejsou schopni absolvovat cestu k lékaři běžným způsobem (např. veřejnou hromadnou dopravou či sami se dopravit autem) mohou mít tito nárok, aby jim zdravotní pojišťovna proplatila cestovní náklady. Jaké podmínky je nutné splnit?

Kdy má pacient nárok

Přeprava do nebo ze zdravotnického zařízení (např. na lékařské vyšetření, zákroky, ozdravné či lázeňské pobyty, terapie, dialýzy, rehabilitace) soukromým vozidlem může být hrazena pacientovi jen v případě, kdy mu jeho zdravotní stav neumožňuje přepravu běžným způsobem bez použití zdravotnické dopravní služby (tj. sanitky). O tomto způsoby převozu může rozhodnout pouze lékař, a to na základě aktuálního zdravotního stavu pacienta. Mezi příklady typické indikace patří:

  • pacienti s onkologickou léčbou, která vyvolává nežádoucí účinky,
  • pacienti s chronickým onemocněním ledvin podstupující hemodialýzu,
  • pacienti s diagnózami výrazně omezujícími mobilitu.

Zásadní podmínkou je, že řidičem vozidla nesmí být samotný pacient. Pacienta může vézt například syn či soused. Dle informací VZP se může pacient dopravit také taxi službou.

Potřebný tiskopis

Ošetřující lékař musí tedy nemocnému tento druh dopravy vždy předem schválit a vystavit tiskopis „Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem, tzv. cestovné pacientů.

Foto: Rýdlová J.

Když pacient potřebuje doprovod

Na základě rozhodnutí lékaře může být hrazena i doprava doprovodu pacienta. Musí se jednat o osobu, jejíž přítomnost je s ohledem na zdravotní stav pacienta nutná pro následné ošetření a vyšetření.

Výše úhrady cestovních nákladů

Přepravu hradí zdravotní pojišťovna ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatele (tj. nejbližšího lékaře či zdravotního střediska, s nímž má daná pojišťovna uzavřenou smlouvu), který je schopen požadovanou péči poskytnout. Požadavek na proplacení delší cesty musí být ošetřujícím lékařem vždy zdůvodněn.

Proplácí se pouze počet ujetých kilometrů za nejkratší cestu z místa výjezdu do místa určení, a to vždy jen jízdy s pacientem. Výše úhrady je stanovena dle aktuální sazby za km v okamžiku uskutečnění cesty do zdravotnického zařízení. Pro cesty uskutečněné po 1. 1. 2024 je stanovena sazba 7,89 Kč/km.

Zpracováno dle VZP tiskové centrum