Opilí manželé jeli na elektrokoloběžkách a žena havarovala. Proč ji teď hrozí pokuta?

Ilustrační foto

SVITAVSKO – Manželé si v minulých dnech vyrazili na projížďku na elektrokoloběžkách. Zpátky se vraceli opilí, žena nezvládla řízení a havarovala.

Třiašedesátiletá žena spolu se svým mužem si vyjeli na výlet na elektrokoloběžkách. Cestou zpátky se zastavili v jedné z hospod, vypili několik piv a vyrazili směrem domů. „Žena cestou nezvládla řízení a havarovala. na místo vyrazili policisté a posádka záchranné služby,“ uvedl mluvčí policie Tomáš Dub. Řidičce naměřili 1,18 promile alkoholu v dechu a jejímu muži téměř jedno promile. Nyní policisté zjišťují, zda elektrokoloběžka splňuje technické parametry pro motocykl nebo se jedná z hlediska zákona o jízdní kolo.

Za jízdní kolo se elektrokoloběžka považuje tehdy, když její konstrukční rychlost není vyšší než pětadvacet kilometrů za hodinu a výkon nepřesáhne 1 kW. „Pokud vaše elektrokoloběžka uvedené hodnoty převyšuje, nejedná se z pohledu zákona o jízdní kolo, ale o motorové vozidlo. Tady je třeba si uvědomit, že každý řidič motorového vozidla musí být držitelem příslušné skupiny řidičského oprávnění,“ dodal Dub. Pokud řidičák nemá, dopouští se přestupku a hrozí mu pokuta ve výši 25 000 až 75 000 korun a zákaz řízení od osmnácti měsíců do tří let. Pokud na elektrokoloběžce pojede řidič s více než jednou promile alkoholu a ještě k tomu způsobí dopravní nehodu, hrozí mu až tři roky za mřížemi, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.