Vdovský a vdovecký důchod patří mezi tzv. pozůstalostní důchody. Poskytují se lidem, kteří ovdověli. Ohledně těchto důchodů panuje řada mylných domněnek a nejasností. Podívejme se tedy na to, co ve skutečnosti platí.
Základní podmínky
Jako vdova/vdovec máte nárok na vdovský/vdovecký důchod, jestliže váš zemřelý manžel/manželka:
- pobíral(a) starobní nebo invalidní důchod,
- nebo pokud ještě nebyl(a) příjemcem důchodu, ale splnil(a) ke dni úmrtí podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na starobní nebo invalidní důchod.
Získání potřebné doby pojištění se nevyžaduje pouze tehdy, když se jednalo o úmrtí v případě pracovního úrazu. Další podmínkou je, že manželství existovalo k datu úmrtí.
Pokud jste nežili v oficiálním manželství, pak na tento důchod nemáte nárok po druhovi/družce, ani po registrovaném partnerovi nebo partnerce. A to ani v případě dlouhodobého soužití ve společné domácnosti a společné výchovy dětí.
Podání žádosti
Žádost o důchod můžete podat osobně na příslušné OSSZ nebo v elektronické podobě prostřednictvím ePortálu ČSSZ s využitím elektronické identifikace (např. datová schránka, bankovní identita).
Výplata důchodu
Výplata vdovského/vdoveckého důchodu vám náleží standardně jen po dobu jednoho roku od smrti manžela/manželky. Po uplynutí této doby pokračuje výplata pozůstalostního důchodu jen v přesně vymezených případech:
- pozůstalá osoba se stará o nezaopatřené dítě nebo pečuje o dítě, příp. o svého rodiče nebo o rodiče zemřelého manžela/ky , kteří jsou závislí na jeho/její pomoci ve stupni II, III nebo IV;
- je sama v invalidní důchodu ve třetím stupni;
- dosáhla zákonem stanoveného věku.
Důchod pak pobíráte, pokud splňujete stanovené podmínky.
Výše důchodu
Výše vdovského důchodu záleží na délce důchodového pojištění zemřelého, tj. jak dlouho odpracoval včetně náhradních dob pojištění (např. péče o dítě) a na výši výdělků v rozhodném období.
Pozůstalostní důchod má dvě části, a to výměru základní a výměru procentní. Základní výměra je jednotná pro všechny důchody a stanovuje ji zákon o důchodovém pojištění.
- Pokud jako pozůstalá osoba nepobíráte starobní nebo invalidní důchod, činí výše procentní výměry 50 % procentní výměry důchodu, který (by) pobíral(a) váš zesnulý manžel/ka.
- Pokud jako pozůstalá osoba již pobíráte starobní nebo invalidní důchod, dojde k tzv. souběhu důchodů. Souběh nikdy neznamená prostý součet důchodů. Zákon stanoví, že se porovná výše procentní výměry vašeho vlastního důchodu a vyměřený vdovský důchod (který činí 50 % procentní výměry důchodu zemřelého). Nižší z procentních výměr důchodů pak náleží z jedné poloviny, vyšší zůstává beze změny. Základní výměra náleží pouze jednou.
Zpětné vyplacení důchodu
Žádost o důchod je možné podat i zpětně. Výplata bude přiznána od data vzniku nároku, přičemž nevyplacené splátky důchodu budou doplaceny. Limitem pro výplatu důchodu je 5 let zpátky, poté dochází k zániku nároku na výplatu jednotlivých splátek.