Je to turistika pro silné žaludky, ale své příznivce si našla. Od roku 2011 ukrajinské úřady zpřístupnily zakázanou zónu v okolí Černobylu.
Pripjať byla přímo výkladní skříní socialismu
Přitom až do 11. března 2011, kdy došlo k incidentu v japonské elektrárně Fukušima, představoval Černobyl nejhorší jadernou katastrofu v historii. Odvážlivcům, vyhledávajícím extrémní zážitky, ukazovali průvodci přístupné sektory elektrárny. Po prohlídce Černobylu zamířili návštěvníci tři kilometry na sever do Pripjati.
Kdysi výkladní skříň socialismu vystavěná podle představ nejpokrokovějších urbanistů, dnes působí přinejmenším zvláštně. Město bylo vybudováno v 60. letech pro zaměstnance přilehlé elektrárny. Životní podmínky jim mohl závidět leckterý obyvatel Sovětského svazu.
Byl to konec života ve městě
Osud Pripjati byl ale zpečetěn dne 27. dubna 1986. Den po výbuchu 4. bloku elektrárny proběhla evakuace 50 tisíc obyvatel města. Vyděšené úřady je raději neupozornily, že byli vystaveni ohromné dávce radiace. Byl vypraven konvoj 1225 autobusů, aby co možná nejdříve v Pripjati nezbyla živá duše. Instrukce zněly jasně a odpor se nepřipouštěl. Lidé si s sebou nesměli nic vzít, byli ujištěni, že se do svých domovů za tři dny vrátí.
Karavana autobusů, která měřila úctyhodných 20 kilometrů, se dala do pohybu. Obyvatelé Pripjati se domů už nikdy nevrátili.
Z Pripjati je nebezpečné místo
A dnes? Prijpať nebyla nikdy dekontaminována, proto je dnes na stovce míst možné naměřit hodnotu radiace, která 72krát převyšuje mezinárodně stanovené bezpečnostní limity, i když se její dávka mění v závislosti na meteorologických podmínkách.
Jak vypadá „svět poté“ podle představ tvůrců několika videoher, kteří se inspirovali právě Pripjatí? Skutečnost je možná o to mrazivější, že na přítomnost nebezpečí nic nepoukazuje. V neinformovaném návštěvníkovi, který by se toulal mezi řadami domů oddělenými parky, kde se nacházejí dětská hřiště, by mohlo místo vyvolávat zmatek. Proč byly byty v těchto domech s vymlácenými okny, kde se dnes válejí rozházené hračky a oblečení, opuštěny tak narychlo? Proč je tu bazén a nad prázdnou nádrží zbytečně ční skokanský můstek? Proč zloději vnikli před ostrahu do školní třídy a vyházeli ze skříněk plynové masky?
Ale zvířatům a rostlinám se tu daří
Obdobná spoušť vládne všude, od paláce kultury, kde bývala knihovna, divadlo, tělocvična a konferenční sál, přes hotel Polesí, největší ve městě, nemocnici, kde stojí jedna vedle druhé dětské postýlky a kovová lůžka, až po samoobsluhu, jejíž pokladny zůstaly na místě. Smutným symbolem se stal zábavní park s rezivějícími atrakcemi, který však návštěvníky nikdy nepřivítal, neboť slavnostní otevření mělo proběhnout právě na jaře roku 1986…
V dálce se rýsují obrysy elektrárny, která budí hrůzu a zároveň je tak všední. Technologická apokalypsa odtud člověka vyhnala, ale zdá se, že příroda ji s nebeským klidem přechází. Důkazem je hojný výskyt zvířat v této oblasti, kterou lidé svou nerozvážností navždy poznamenali.