Fyzioterapeutka dochází za dětmi, u nichž zdravotnický personál předem vyhodnotí, že by mohly z rehabilitace profitovat. Nejde přitom jen o samotné cvičení s miminky, ale také o podporu rodičů, kteří se učí, jak správně s dítětem pracovat.
„Práce fyzioterapeutky je dalším důležitým prvkem v mozaice komplexní péče o novorozence. Naším cílem je spokojený rodič a pokud možno plně kojené dítě,“ říká neonatoložka Eva Škorpíková.
Mezi nejčastěji využívané techniky patří orofaciální stimulace, handling novorozence nebo podpora jeho přirozeného neurofyziologického vývoje. Důležitou roli hraje také včasný záchyt případných pohybových obtíží, které lze díky rané péči efektivně řešit.
Během orofaciální stimulace se maminky učí jemné doteky a masáže v oblasti obličeje a úst dítěte. Cílem je podpořit sací reflex, zlepšit kojení a zároveň vyrovnat napětí svalů v oblasti obličeje a krku. Rehabilitace je vždy přizpůsobena individuálním potřebám konkrétního novorozence a nedílnou součástí je aktivní zapojení rodičů.

„Na oddělení novorozenců docházím ráda, protože i malé krůčky mohou výrazně pomoci dětem i jejich rodičům už od prvních dnů,“ zdůrazňuje fyzioterapeutka Dana Dvořáková.
Porodnice v jihlavské nemocnici patří dlouhodobě mezi vyhledávaná pracoviště. Zakládá si na moderním přístupu, individuální péči a podpoře přirozeného mateřství. Rozšiřování nabídky služeb je podle vedení nemocnice reakcí na aktuální potřeby maminek a jejich dětí.