Cílem projektu je modernizovat výuku na druhém stupni a nabídnout žákům interaktivní formy vzdělávání v předmětech, jako je fyzika, chemie, přírodopis, matematika, zeměpis nebo cizí jazyky. Technologie 5G má zajistit stabilní a rychlé připojení, aby VR aplikace fungovaly plynule i při zapojení celé třídy.
„Virtuální realita v kombinaci s technologií 5G otevírá zcela nové možnosti názorné výuky – žáci si mohou složité jevy doslova prožít, což výrazně podporuje jejich motivaci i pochopení učiva,“ vyzdvihla náměstkyně primátora pro oblast školství Martina Hladíková.
Mohlo by vás zajímat
Díky spolupráci škol se šetří čas i náklady
Do projektu se zapojilo pět základních škol: ZŠ Emila Zátopka, ZŠ Komenského I, ZŠ Komenského II, ZŠ Komenského 78 a ZŠ Okružní. Spojení pěti škol do společného projektu, který koordinuje oddělení koordinace projektů, šetří školám čas i náklady na administrativu.
Na konci minulého roku uzavřel Zlín smlouvu s dodavatelem VR brýlí, softwaru a dalšího vybavení. Zakázku získala společnost WRDATACENTRUM s.r.o. za téměř 5,7 milionu korun včetně DPH. Podle města došlo oproti původnímu rozpočtu k výrazné úspoře a běží jednání o rozšíření projektu o další školu.
Projekt pokračuje instalací technologií
V následujících měsících budou školy instalovat vybavení a spustí zkušební provoz. „Naším cílem je, aby zlínské školy držely krok s nejmodernějšími trendy ve vzdělávání a nabízely žákům výuku, která je nejen kvalitní, ale také atraktivní a srozumitelná,“ doplnila Hladíková.
Projekt potrvá do března 2026. V závěru plánuje město demonstrační akci pro veřejnost, kde si zájemci budou moci vyzkoušet virtuální realitu naživo.


