Těžce zraněného běžkaře v Jizerkách zachraňoval vrtulník

JIZERSKÉ HORY – Na Jizerské magistrále v sobotu dopoledne přehlédl sedmačtyřicetiletý běžkař zatáčku, sjel z trasy a spadl do betonového koryta jednoho z přítoků Bílé Desné u Protržené přehrady.

Nehodu naštěstí viděli svědkové a pracovník nedalekého kiosku zavolal ihned na dispečink horské služby. „Protože na místě není mobilní signál, je v kiosku umístěna jedna naše radiostanice. Proto mohl zaměstnanec kiosku navázat okamžité spojení i v těchto „hluchých“ místech. Ihned jsme tedy vypravili záchranáře ze stanice v osadě Jizerka a z Bedřichova,“ popsal počátek záchranné akce Tomáš Prchal z Horské služby Jizerské hory.

Záchranáři na místě zjistili, že muž se po krátkém sjezdu zřítil z asi sedmi metrů na dno koryta. „Měli jsme podle všech příznaků podezření na poranění páteře. Podařilo se nám muže vynést na nosítkách z koryta a požádali jsme o spolupráci Leteckou záchrannou službu z Liberce. Když vrtulník přistál na dně bývalé přehrady, zraněného jsme jeho posádce předali,“ uvedl Tomáš Prchal s tím, že muže pak vrtulník transportoval do liberecké nemocnice.

Horská služba varuje návštěvníky hor, že zimní sezona v horách rozhodně nekončí. „I když v nížinách panuje jarní počasí, na hřebenech je stále přibližně 1,5 metru sněhu a i přesto, že některé skiareály ukončily činnost, všude se pohybuje mnoho turistů, lyžařů i běžkařů,“ upozorňuje náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín. Připomněl, že návštěvníci by stále měli dodržovat všechny zásady bezpečnosti pro pohyb v zimním horském terénu. Například v Krkonoších hrozí třetí stupeň lavinového nebezpečí.