Hasiči se snaží vyprostit muže, kterého zasypala zemina ve studni

BŘECLAV – V sobotu po poledni ve Velkých Pavlovicích zasypala zemina ve studni muže. O jeho život stále bojují hasiči. Část hlavní ulice je kvůli záchraně uzavřená.

Záchranáři nejprve uvedli, že muž je již po smrti, protože nemohl přežít pod množstvím uvolněné zeminy a kamení přežít. Hasiči ale později upozornili, že ho zatím nevyprostili, a tak stále ještě existuje možnost, že přežil díky vzduchové kapse. „Stále ho vyprošťujeme a nevylučujeme, že je tam vzduchová kapsa, ve které to mohl přežít,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Mladý muž je zasypaný v asi desetimetrové hloubce. Hasiči vyzvedávají zeminu ručně pomocí kbelíků, dolů se spouštějí pomocí lan. Musí zpevňovat nestabilní stěny studny. Na místo na pomoc krátce před devátou hodinou dorazil sací bagr. „Na místo jsme vyslali lékařskou pozemní i leteckou posádku. Obě jsme ale z místa odvolali, protože v dané chvíli pacientovi nemohly pomoci,“ uvedla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková.

Aktuálně je podle mluvčího Jana Dvořáka malá pravděpodobnost, že by se hasiči k muži dostali během neděle. „Počítáme s tím, že je v hloubce deset až jedenáct metrů. My jsme zatím v hloubce asi něco málo přes osm metrů. V noci to odstraňoval sací bagr, ale vždy je potřeba studnu zpevnit pomocí dřev. Je nutné to dělat postupně po metrech. Naděje, že by mladík uvázl ve vzduchové kapse a přežil, v podstatě není. Do nynější doby by mu vzduch došel a neměl by v tomto prostoru šanci přežít,“ uvedl mluvčí Dvořák. Také podle policejního mluvčího Maláška se naděje, že se muže podaří najít živého, každou minutou snižuje. Situace je složitá a práce velmi nebezpečné. Problémem je statika, musí se pracovat tak, aby se studna více nezřítila. Hasiči si zavolali statika a také báňské jednotky z Libušína a Hodonína, které s tím mají více zkušeností.