Listopad i demokracie jsou témata letní školy na univerzitě

OLOMOUC – Zajímavá témata i osobnosti nabízí šestadvacátý ročník Letní školy výchovy k občanství, demokracii a evropanství, který se koná do 21. srpna v prostorách Pedagogické fakulty UP. Pedagogové, studenti i veřejnost si tak mohou přijít poslechnout přednášky na témata, která stojí k zamyšlení. Zejména v době třicátého výročí od Listopadu.

S přednáškou „30 let poté. (Ne)konsolidovaná demokracie v České republice?“ vystoupí dnes 19. srpna od 15:15 ve staré aule PdF UP Vladimíra Dvořáková z Katedry politologie Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky zavítá do Olomouce Miroslav Vaněk. Jeho přednášku Listopad 1989 jako „symbolické centrum“ si bude možné poslechnout na témže místě 20. srpna od 9:30.

I když je zaměření letošního ročníku do značné míry předurčeno významnému výročí, které se váže k soudobým českým, respektive československým dějinám, organizátoři školy zařadili do programu i další témata využitelná v praxi učitelů společenskovědních předmětů a dějepisu na základních i středních školách. „Všechna témata jsou přínosná nejen pro učitele, ale i pro studenty středních škol, kteří se k účasti na letní škole hlásí také. Od loňského roku jsou právě středoškolští studenti naší novou cílovou skupinou. Pořádáme pro ně Letní kemp výchovy k občanství, demokracii a evropanství, který je součástí tradiční letní školy. S přihlédnutím k naplnění kapacity sálu zveme na přednášky samozřejmě i veřejnost,“ dodal Tomáš Hubálek z katedry společenských věd.

Letní školu výchovy k občanství, demokracii a evropanství pořádá Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci od roku 1994. Jejím každoročním cílem je vybavit učitele nejnovějšími poznatky o trendech v oborových didaktikách společenských věd a dějepisu, seznámit je s adekvátními strategiemi výuky a upozornit je na problémy a otázky související s vývojem a fungováním občanské společnosti, interpretace soudobých dějin, pohledů na multikulturní společnost v ČR a Evropě.
Akce je pořádána za podpory Visegrádského fondu, Statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje a Olomouckého centra otevřeného vzdělávání.