Stacionární radary se Vsetíňanům osvědčily. Ubylo nehod i přestupků

VSETÍN – Po zavedení stacionárních radarů v loňském roce došlo k výraznému snížení počtu řidičů, kterým byla ve Vsetíně naměřena nepřiměřená rychlost. Obyvatelé si celkové zklidnění dopravy pochvalují. „Zatímco od ledna do července loňského roku bylo zjištěno přes osmnáct tisíc přestupků, letos jich za stejné období bylo necelých šest a půl tisíc,“ sdělil starosta Jiří Růžička.

Hlavním důvodem zprovoznění zařízení pro měření rychlosti byla bezpečnost silničního provozu. „Například v zadní části Rokytnice se stávaly nehody, obyvatelé si stěžovali na bezohlednost řidičů, někdy až bezmoc při nekonečném čekání na přechodu pro chodce,“ vysvětlil starosta. Změna se projevila i na peněženkách samotných řidičů. Zatímco v loňském roce zaplatili za prvních sedm měsíců na pokutách bezmála šestnáct milionů, letos je to o tři čtvrtiny méně.

Bezpečnější provoz na vsetínských silnicích hodnotí pozitivně i samotní obyvatelé. „Žiju tady celý život a opravdu jsem zde viděla spoustu nehezkých nehod, z nichž byly některé i smrtelné, takže měření rychlosti v těchto místech je na místě,“ hodnotí situaci maminka dvou dětí Hana L., která bydlí v Rokytnici hned u cesty.

Vsetínská radnice zprovoznila v roce 2018 první stacionární radar, který umístila na výpadovku na Valašské Meziříčí v Potůčkách. V červnu 2018 následovaly další měřící místa v Rokytnici a koncem roku 2018 se začala kontrolovat rychlost na Jiráskově ulici poblíž základní školy. Od počátku měření do letošního července radary zaznamenaly více než dvaatřicet tisíc přestupků.