Ochrání silnice před přetíženými náklaďáky kontrolní váhy?

OLOMOUCKÝ KRAJ – Na třech místech Olomouckého kraje budou vysokorychlostní váhy, které změří hmotnost projíždějících nákladních aut. Hejtmanství tak chce zamezit tomu, aby silnice demolovaly přetížené kamióny. „Vytipovali jsme celkem tři lokality, kde by vysokorychlostní váhy mohly pracovat, a to u obcí Příkazy, Bedihošť a Mladějovice,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Původně kraj zkoumal sedmnáct dalších míst, kde by měřicí zařízení mohla stát. Díky ideálním podmínkám pro instalaci nakonec hejtmanství zvolilo silnice procházející zmiňovanými obcemi. Krajský úřad se obává toho, že až stát zavede vysokorychlostní váhy na dálnicích a zpoplatní některé úseky silnic 1. třídy, začnou přetížené kamióny jezdit pro krajských cestách 2. a 3. třídy. „Musíme ochránit naše cesty před přeloženými nákladními auty. Do oprav silnic ročně investujeme stovky milionů korun a nechceme, aby nám je přetížené náklaďáky ničily,“ dodal Okleštěk. Příští rok hejtmanství připraví projektovou dokumentaci. S instalací vah začne hned poté, co potřebné formality vyřídí.

Podle poslední kontroly dálniční policie Kocourovec, která se zaměřila právě na přetížená nákladní auta, bylo 13 z třiceti kontrolovaných vozidel přeloženo.