Policie pronásledovala dodávku s migranty ujíždějící přes hranice! Naštěstí jen cvičně

ZLÍNSKÝ KRAJ – Z Drietomy směrem na Starý Hrozenkov ujíždí vysokou rychlostí dodávka. Řidič nereaguje na výzvu k zastavení. U státní hranice zastaví a vysadí pět migrantů, kteří se rozutečou do lesa. Takto složky integrovaného záchranného systému včera dopoledne otestovaly své dovednosti i mezinárodní spolupráci při taktickém cvičení na česko-slovenském hraničním přechodu. „Cvičení zorganizovalo Krajské ředitelství Policejního sboru v Trenčíně ve spolupráci s naším krajským ředitelstvím, Slovenskou pátrací službou a složkami integrovaného záchranného systému,“ informovala policejní mluvčí Lenka Javorková.

Zdroj: Policie ČR

Rychle jedoucí dodávce z Drietomy nejdřív slovenští policisté naměřili vysokou rychlost a vyzvali řidiče k zastavení. Ten nereagoval. Informovali proto hned slovenské operační středisko, které vyrozumělo operační středisko Policie ČR, a žádali o povolení přeshraničního pronásledování. Zlínský operační důstojník pronásledování povolil a zároveň stáhnul hlídky ke státní hranici.

Čeští policisté vytvořili před obcí Starý Hrozenkov zátarasu, před kterou se dodávka začala otáčet zpět na Slovensko. Těsně za státní hranicí zastavila a vysadila z auta pět migrantů, kteří se rozutekli do lesa.

Dodávka se opět rozjela směrem na Slovensko, řidič ale nezvládl řízení a narazil do odstaveného vozidla slovenských policistů. Řidič byl ozbrojený. Vytáhnul zbraň a mířil na policisty, kteří ho v nutné obraně zastřelili. Policisté rozjeli pátrání po uprchlících v lese.

Slovenští a čeští policisté a pracovníci posttraumatického týmu poskytovali pomoc jak zraněným slovenským policistům, tak civilním osobám. „Cílem cvičení bylo ověřit součinnost české a slovenské policie při přeshraničním pronásledování, dále ověřit v reálných časech schopnost komunikace mezi operačními středisky v Trenčíně a ve Zlíně a rychlost předávání přesných informací hlídkám v terénu,“ dodala Javorková.