Štěně v Blatnici pod svatým Antonínkem zemřelo po snězení otrávené návnady

HODONÍN – V Blatnici pod Svatým Antonínkem zemřelo štěně na otravu prudkým jedem karbofuranem. Ve čtvrtek to potvrdila psovodka České ornitologické společnosti Klára Hlubocká.

Karbofuranu je v celé EU zakázaný od roku 2008. V oblasti na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje dlouhodobě ochránci přírody zaznamenávají případy otravy u luňáků červených, káňat nebo lišek. „Všechny odebrané vzorky, tedy obsah žaludku štěněte i zrn trávy, na které byla nejspíš návnada, i zbytky skořápek, jsou pozitivní na karbofuran. Podle pitevní zprávy se štěně s největší pravděpodobností otrávilo pozřením otráveného vejce. Nic jiného podle pitevní zprávy v žaludku nemělo,“ konstatovala Klára Hlubocká z České ornitologické společnosti. Hlubocká upozorňuje, že oblast na rozhraní Jihomoravského a Zlínského kraje patří k dlouhodobě nejproblematičtějším v republice. „Případy otrav karbofuranem jsou tu zaznamenány každý rok. V loňském roce se tu otrávili dva kriticky ohrožení dravci luňáci červení, v roce 2017 to byly čtyři káně lesní a dvě lišky,“ říká Hlubocká.

Psovodka dodává, že kromě uhynulého štěněte border kolie se policie nyní zabývá hned několika případy psů, kteří se otrávili v zámeckém parku ve Veselí nad Moravou. „Zda jde o otravy karbofuranem, zatím není jasné. Poslední návnada, o které víme, byla nalezená v polovině listopadu. Nálezkyně ji ale vyhodila do popelnice a celou věc řešila jen přes sociální sítě,“ vysvětluje Hlubocká. Návnady s karbofuranem bohužel kladou lidé, kteří se nějakým způsobem chtějí určitého druhu živočicha zbavit. Oblast Jižní Moravy je dlouhodobě problematická, dodává Kamila Křupalová z Českého svazu ochránců přírody. „Návnady s karbofuranem bohužel kladou lidé, kteří se nějakým způsobem chtějí určitého druhu živočicha zbavit. Bohužel tyto otrávené návnady žerou i jiná zvířata, jako jsou třeba dravci a nevyhýbá se to ani kriticky ohroženým druhům,“ uvedla Křupalová.

Karbofuran patří mezi syntetické chemické látky, patřící do skupiny nejjedovatějších karbomátových pesticidů. Karbofuran je nervový jed, působí velmi rychle, jeho důsledkem je celkové ochrnutí, ochrnutí dýchacího svalstva (svalová obrna) a smrt nastává udušením. Karbofuran je toxický při vdechnutí a při požití, dále dráždí oči a je vysoce toxický pro vodní organismy.