Třebíčské Karlovo náměstí se letos zazelená. Ozdobí ho desítky okrasných hrušní a několik javorů

TŘEBÍČ – Revitalizace Karlova náměstí v Třebíči bude letos hotová. Už v září se obyvatelé i návštěvníci města mohou těšit na klidné náměstí s mnoha stromy a novými vodními prvky, ale také na řadu kulturních a společenských akcí, které připravuje Městské kulturní středisko.

Aktuálně probíhají poslední zemní práce, a to na spodní straně náměstí, kde se dělají přípojky všech domů k vodovodnímu a kanalizačnímu řádu. Tyto práce skončí na jaře a dělníci začnou s povrchovými pracemi při pokládce dlažebních kostek na chodnících.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

Na novém náměstí by mělo být téměř dvakrát tolik stromů než jich tady bylo dříve. „Revitalizace náměstí je jediná příležitost na dalších 60 i více let vysadit na náměstí více stromů, které budou poskytovat stín a ochlazovat plochu náměstí v parném létě. První varianty studií s více stromy počítaly, nezískaly ale povolení od památkářů. Zkoušeli jsme se celou dobu s památkáři dohodnout, bohužel bez výsledku. My jsme přesvědčeni, že stromy musí být i na ploše náměstí, nejen po okrajích, proto jsme se rozhodli jít vlastní cestou a stromy v ploše vysázet, orgánům památkové péče navzdory,“ uvedl starosta města Pavel Pacal.

Na zrevitalizovaném náměstí bude zasázeno 73 nových stromů, z toho 68 okrasných hrušní a pět javorů babyka.

Hrušeň Calleryova ‚Chanticleer‘

Středně vysoký strom, dosahující do výšky 8-12 metrů. Koruna je úzká, kuželovitá až vejčitá. Listy mají zelenou barvu, na podzim jsou žluté a červené. Na jaře hojně kvete, květy mají čistě bílou barvu. Plody se objevují zřídka. Strom má pevný kořenový systém a je vhodný do městského prostředí. Velmi dobře odolává jak půdám s horší kvalitou, tak i mrazu a větrnému počasí.

Vizualizace Karlova náměstí
Na náměstí poroste téměř sedm desítek okrasných hrušní. Foto: Město Třebíč