Černoši, kteří se stali oběťmi nepovedeného experimentu KSČ. Přijďte se podívat, jak se jim daří

OLOMOUC – Ve své zemi se měli stát elitou. Téměř šest desítek namibijských dětí, které byly v osmdesátých letech minulého století poslány na výchovu do socialistického Československa. Po změně režimu skončil experiment krachem. Jak se daří černochům, kteří se stále cítí být Čechy? Přijďte se dnes podívat na slavnostní premiéru celovečerního dokumentu do Vlastivědného muzea Olomouc.

V osmdesátých letech minulého století bylo v socialistickém Československu vychováváno 56 namibijských dětí. Speciální vzdělávací program namibijského osvobozeneckého hnutí SWAPO a Komunistické strany Československa měl za cíl vytvořit z válečných sirotků a polosirotků novou generaci uvědomělé elity. „Tento politický a především sociální experiment ztroskotal začátkem devadesátých let v důsledku zásadních politických změn v obou zemích. Děti byly bez ukončeného základního vzdělání a bez jakékoliv jazykové a psychologické přípravy nuceně přesídleny do Namibie, kde se nedokázaly kulturně adaptovat. Byly vráceny do země, jejíž jazyk již neznaly, kde neměly rodiny, a osudy mnohých z nich tak poznamenaly existenční problémy, drogy či sexuální násilí,“ vysvětluje autorka námětu, afrikanistka a kulturní antropoložka Kateřina Mildnerová z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, jejíž kniha Černí sokoli se stala předlohou k filmu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Dokumentaristé pátrali po stopách dnes již dospělých namibijských dětí a po tři roky sledovali jejich osudy jak v Namibii, tak v České republice. Natáčeli i s českými vychovatelkami a rodinami, které se o ně tehdy staraly. Černí Češi, jak sami sebe označují, totiž dodnes zůstávají uvězněni ve vzpomínkách na idylické dětství prožité v Československu, které považují za svůj pravý domov, a stále spolu mluví i česky. „Hrdinové našeho filmu jsou vykořenění, nepatří ani do jedné země. Idealizují si minulost, složitě se vyrovnávají s přítomností a mají nejasnou budoucnost,“ říká režisér Martin Müller.

Film natočila Univerzita Palackého Olomouc (UP) v koprodukci s Českou televizí. „Nebývá časté, aby univerzity dokázaly produkovat celovečerní film. Jsem velmi rád, že nám se to podařilo. Myslím, že téma filmu je v kontextu dnešních událostí v Evropě velmi aktuální. Tisíce lidí dnes hledají své místo v novém prostředí, mezi cizími lidmi. Měli bychom jim pomoci, aby neztratili svou identitu a necítili se zrazeni, tak jako hrdinové našeho filmu,“ uvedl rektor UP Martin Procházka.

Celovečerní snímek Černí Češi bude mít slavnostní premiéru na mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc v kinosále Vlastivědného muzea v Olomouci, a to dnes ve 20:00 hodin.