Cestující v jihlavské MHD při platbě kartou ušetří

JIHLAVA – Všechny autobusy a trolejbusy v Jihlavě jsou již vybaveny pro platbu kartou. Zařízení najdou cestující na straně u řidiče. Jízdenka placená kartou je vyjde o šest korun levněji.

„Na zařízení je nejprve potřeba zvolit symbol bankovní karty, který je v horním řádku uprostřed. Přednastavena je jízdenka na pět a více zastávek. Pokud cestující pojede pouze čtyři, na validátoru si to změní. Poté navolí svůj profil dítě nebo dospělý. Pokud jede více lidí, stačí na ikonku zmáčknout víckrát. Zároveň tam nechybí ani možnost navolit psa nebo velké zavazadlo,“ popsal ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

Následuje přiložení karty, po kterém cestující počká, až se na displeji objeví informace, že transakce proběhla. Ihned poté mu přístroj vydá jízdenku. „Cestující žádáme, aby vyčkali, až se lístek vytiskne a až poté ho odebrali. Ve validátoru je totiž optické čidlo, které při vložení prstu do prostoru krytého průhledným plastem před vytištěním jízdenky tisku zabrání. Celý proces nákupu trvá asi 7 vteřin,“ upozornil Radim Rovner.

Takto zakoupená jízdenka je o šest korun levnější než koupená u řidiče. Nově lze kartou lístky na MHD zaplatit i ve všech pěti modrých kioscích. Navíc byla v předprodeji na Masarykově náměstí zprovozněna nová verze odbavovacího systému, což by mělo přispět k rychlejší obsluze cestujících.