Osmý ročník divadelního festivalu Menteatrál s lidmi s mentálním postižením klepe na dveře

RYCHNOVSKO – Poslední červencový víkend se opět setkají v Neratově v Orlických horách divadelní soubory pracující s lidmi s mentálním postižením. Festival Menteatrál i letos nabídne divadelní představení, koncert, letní kino, tančírnu pod širým nebem, tematické diskuze a workshopy. Letošní ročník proběhne od pátku 29. 7. do neděle 31. 7. 2022.

Menteatrál je divadelní festival a třídenní setkání divadelních souborů, které pracují s herci s mentálním hendikepem a jsou nebo mají ambici stát se součástí české profesionální scény. Posláním festivalu je pomoci souborům na cestě za profesionalizací a začleněním do české kulturní scény, společným setkáním a předáváním vzájemných zkušeností. Návštěvníkům může festival nabídnout premiéry roku 2022 i zcela nové divadelní projekty, a to v plně vybaveném divadle přímo v Neratově.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Jsme moc rádi, že můžeme uspořádat další ročník festivalu. Přes složitou dobu, kterou soubory prožily v době covidových pandemií, vznikla řada velmi zajímavých inscenací a projektů. Věřím, že letošní setkání bude radostné a inspirativní, což je v dnešní těžké době potřeba.” popisuje Jan Čtvrtník, ředitel festivalu a zároveň předseda spolku Jiné jeviště, hlavního organizátora festivalu.

Jedná se o spolek profesionálních umělců, kteří od roku 2011 spolupracují s klienty chráněného bydlení v Neratově. Činnost spolku nakonec vyústila v roce 2014 uspořádáním prvního ročníku festivalu Menteatrál.

Na otázku, co je hlavní myšlenkou festivalu, Jan Čtvrtník odpovídá: „Setkání a sdílení! Diváci nemají v České republice mnoho možností shlédnout tyto specifické divadelní projekty mimo domovské scény divadel, i když se situace pomalu mění k lepšímu. Soubory zase nemají mnoho příležitostí sdílet své zkušenosti mezi sebou, ať už v oblasti umělecké nebo v oblasti vedení divadel a projektů. A právě proto vznikl Menteatrál, aby zaplnil toto prázdné místo. Zároveň si uvědomujeme, že toto není ideální cesta. Primárně nemají vznikat festivaly lidí s postižením. Cesta tohoto divadla je na profesionálních divadelních scénách a festivalech, tak, jak je tomu ve většině evropských zemích. Jsme v tom v České republice opravdu strašně pozadu a Menteatrál tomu chce alespoň trochu pomoci.”

Program festivalu

O zahájení festivalu se v pátek odpoledne postará jako vždy pan farář Josef Suchár v rámci mše v neratovském Kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poté páteční program nabídne divadelní představení O třech sestrách ze Všechmastí pražského Divadla UJETO a domácí soubor Jiné jeviště uvede svou premiéru Inscape. Páteční večer zakončí koncert písničkářky Jany Kozubkové, která zahraje písně ze své debutové desky TouLaní.

V sobotu odpoledne festival nabídne inscenaci Klapzubova jedenáctka pražského Tanečního studia Light, dále bude uvedeno představení  Kocour, Myš a brambora festivalového „nováčka“ – uskupení Koniklec Suchomasty. Brněnské Divadlo Aldente přiveze do divadelního prostoru Sofoklovu Antigonu, venkovní stan přivítá Dramatické uskupení Jindřich z Janských Lázní s představením O ošklivém kačátku. Taneční studio Light se představí podruhé s inscenací Strašidelná pravda a pražský Dr.amAS uvede představení Co je za Oráčovem?.

V rámci doprovodného programu festival nabídne i Letní kino či Tančírnu pod širým nebem.

Sobotní a nedělní dopoledne budou věnována diskuzím a workshopům, které jsou otevřené jak pro odbornou, tak laickou veřejnost. Právě jejich prostřednictvím se práce souborů s lidmi s mentálním postižením představuje široké veřejnosti. Propojují se tak světy divadelníků, laiků i dětí na jednom místě a vznikají tak neopakovatelné situace.

I letos je vstupné na veškerý program dobrovolné a festival je bezbariérový. Podrobný program a další praktické informace naleznou návštěvníci zde.

Mimo zhlédnutí divadelních představení, filmů a koncertu můžou návštěvníci načerpat atmosféru jedinečného místa, které ohromuje příchozí už mnoho let.


Festival vzniká za podpory:

Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, Akademie múzických umění v Praze, Sdružení Neratov, Pivovar Neratov, Divadlo DISK, Tiskárna Kerschbaum Žamberk a všichni přátelé festivalu.