Neúmyslně připravila své příbuzné o více než milion korun

NÁCHODSKO – Uplynulý pátek se stala 44letá žena a její příbuzní obětí internetové podvodu. V SMS zprávě jí kontaktovalo údajně Ministerstvo práce a sociálních věcí o přepočtu její odměny. Bohužel to byl podvod, za který neznámému pachateli nyní hrozí až 8 let pobytu ve vězení.

V obdržené SMS stálo: „Je připraven přepočet vaší odměny: https://mpsv-cz.online“, tedy z webové stránky tvářící se jako oficiální internetové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí. Po kliknutí na zmíněný odkaz byla žena vyzvána k přihlášení prostřednictví své identity ke svému bankovnímu účtu.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Následně byla vyzvána k potvrzení klíče, který žena potvrdila, čímž nevědomě umožnila neznámému pachateli mimo jiné i ovládnutí dvou dalších účtů svých příbuzných, ke kterým měla sjednaná dispoziční práva,“ říká policejní mluvčí Lucie Konečná. Během malé chvíle tak přišli o 1,2 milionu korun. Čtyřiačtyřicetiletá žena však neztratila hlavu a díky její rychlé reakci a zásahu Finančního analytického úřadu se podařilo zablokovat 800 tisíc z odeslané částky.

Policisté opět upozorňují:

Celkově internetové bankovnictví střežte jako oko v hlavě. Na ulici také neukazujete kolemjdoucím svoji peněženku a neříkáte PIN ke kartě. Nevěřte a nenechte se zmanipulovat neznámými volajícími. Na druhém konci „drátu“ může být kdokoliv.

  • do internetového bankovnictví se přihlašujte pouze na originálních webových stránkách banky, a stejně tak kontrolujte i další webové stránky, které se tváří jako oficiální a chtějí po vás vaše soukromé údaje
  • nesdělujte nikomu přístupová hesla ani údaje z platební karty
  • čtěte pozorně autorizační SMS
  • neinstalujte si do počítače žádné neznámé programy, hlavně NE program pro vzdálenou správu (v ten okamžik dáváte možnost pachateli, aby si na Vašem počítači dělal, co chce)
  • pokud očekáváte platbu, sdělte pouze číslo účtu