K Zemi se přiblíží nově objevená kometa. Přijďte si ji prohlédnout na vsetínskou hvězdárnu

Foto: Radovan Kocúrek, archiv MRV

VSETÍN – Jedinečný zážitek čeká na návštěvníky vsetínské hvězdárny. Od pátku 27. do neděle 29. ledna tu návštěvníci mohou pozorovat nově objevenou kometu s krkolomným názvem C/2022 E3 (ZTF). Stejná možnost nastane až za další tisíce let.

Kometu objevil loni v březnu jeden z dalekohledů robotické přehlídky Zwicky Transient Facility (ZTF), která se nachází na observatoři Mt. Palomar v Kalifornii. „Kometa ZTF se okolo Slunce pohybuje po velmi protáhlé eliptické dráze a ve vnitřní oblasti Sluneční soustavy již minimálně jedenkrát byla zhruba před 47 500 lety,“ uvedl odborný pracovník Hvězdárny Vsetín Pavel Svozil.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Jestli ji tenkrát někdo na naší planetě spatřil, lze jen těžko odhadovat. Každopádně letos budou mít pozemšťané další možnost. „Nejblíž ke Slunci se kometa dostane 12. ledna a k Zemi se nejvíc přiblíží 1. února, konkrétně na vzdálenost 42 milionů kilometrů. Nejvyšší jasnosti by kometa měla dosáhnout na přelomu ledna a února, kdy by mohla překonat hranici viditelnosti pouhým okem,“ sdělil Svozil.

Od pátku 27. do neděle 29. ledna vždy od 18 do 19 hodin si ji návštěvníci mohou prohlédnout v rámci mimořádných pozorování na vsetínské hvězdárně. Pobočka Muzea regionu Valašsko připraví dalekohledy a zajímavý výklad odborných pracovníků hvězdárny. „Upozorňujeme, že pozorování se uskuteční jen za vhodných podmínek. Doporučujeme sledovat Facebook Muzeum regionu Valašsko, kde bude aktuální informace, zda se akce daný den uskuteční nebo ne,“ doplnil Svozil.

Foto: Dan Bartlett