Zachránil život rakouskému cyklistovi, teď je hrdinou Olomouckého kraje

Sportovec Olomouckého kraje 2022
Foto Krajský úřad Olomouckého kraje

OLOMOUCKÝ KRAJ – Olomoucký kraj udělil ocenění Sportovec Olomouckého kraje za rok 2022. Kromě vynikajících sportovců je mezi oceněnými i mechanik z Prostějova, který získal mimořádnou cenu za záchranu života. Předání cen se uskutečnilo v pondělí 20. března v prostějovském divadle.

Mezi oceněnými sportovci Olomouckého kraje jsou jednotlivci i družstva, jejichž výkony se zapíšou do historie. Stejně jako čin Richarda Šmídy, který získal mimořádnou cenu za záchranu života, když při cyklistických závodech pomohl těžce zraněnému jezdci. O hrdinském činu prostějovského mechanika jsme vás informovali v tomto článku. Předání cen se uskutečnilo v pondělí 20. března v prostějovském divadle. „Je to poděkování jak sportovcům, tak trenérům, sportovním družstvům, hendikepovaným sportovcům i jednotlivcům za jejich sportovní výkony. Naše díky patří i sportovci za záchranu života kolegy při cyklozávodě, “ řekla 1. náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Hejtmanství běžně uděluje sportovní ceny v devíti kategoriích. Letos k nim přibyla už výše zmíněná mimořádná cena. Hodnotící komise tentokrát vyzdvihla například výkony prostějovského volejbalového družstva, nejlepší hendikepovanou sportovkyní se stala Adéla Durčáková a Cenu Olomouckého kraje získal Tomáš Berdych. „Děkuji všem sportovcům, kteří svými výkony skvěle reprezentují Olomoucký kraj a šíří jeho dobré jméno často i za hranicemi Česka. Do dalších let jim přeji mnoho úspěchů, medailí, aby byli inspirací pro ostatní sportovce a sportovkyně a hlavně to, aby je sport stále bavil a naplňoval radostí,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje. Olomoucký kraj finančně podporuje jak samotné sportovce a jejich kluby, tak například i trenéry a zároveň přispívá na opravu a obnovu sportovního vybavení, hřišť nebo tělocvičen.

Držitelé ceny Sportovec Olomouckého kraje za rok 2022

Nejlepší hendikepovaná sportovkyně – Adéla Durčáková, AK Olomouc

Nejlepší hendikepovaný sportovec – Dušan Ščambura, AK Olomouc

Nejlepší trenér – Jan Tomajko, HC Olomouc

Čestná cena Olomouckého kraje – Josef Odstrčilík

Cena pro nejlepší juniory, jednotlivce – Linda Nosková, Klára Kneblová, Nela Kaňkovská

Cena pro nejlepší juniory, družstva – Aerobic klub Olomouc

Cena pro nejlepší seniory, družstva – VK Prostějov

Cena pro nejlepší seniory, jednotlivce – Mojmír Chytil, Jiří Lehečka, Tereza Kneblová

Cena Olomouckého kraje – Tomáš Berdych

Mimořádná cena za záchranu lidského života – Richard Šmída

Sportovec roku Olomouckého kraje