Kotulova dřevěnka, to jsou lidové tradice a kouzlo starých časů

Kotulova dřevěnka v Havířově. Zdroj foto: Muzeum Těšínska
Kotulova dřevěnka v Havířově. Zdroj foto: Muzeum Těšínska

Pokud máte rádi starodávné lidové stavby a tradice, pak navštivte usedlost z roku 1781, která patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Kotulova dřevěnka vám představí bydlení a způsob života našich předků z přelomu 19. a 20. stol. Stojí uprostřed panelového sídliště v Havířově, čímž dokládá původní zástavbu města. Na atraktivitě jí to však neubírá, právě naopak. Pojďte dál!

Kotulova dřevěnka, to je život našich předků

Kotulova dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku, byla postavena v roce 1781 a najdete ji v moravskoslezském Havířově. Je jednou z poboček Muzea Těšínska. Krásná starodávná stavba láká k bližší prohlídce, a proto neváhejte a navštivte expozici bydlení, která prezentuje vybavení domácího interiéru a způsob života na přelomu 19. a 20. století ve střední části Těšínského Slezska. Obytné místnosti jsou vybaveny dobovým nábytkem, v interiérech si můžete prohlédnout řadu keramických výrobků z bludovických hrnčířských dílen, obdivovat krásné textilní výšivky a figuríny oblečené do tehdejších běžných šatů.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Interiér Kotulovy dřevěnky, Havířov. Zdroj foto: Muzeum Těšínska
Interiér Kotulovy dřevěnky, Havířov. Zdroj foto: Muzeum Těšínska

Větrný mlýnek u Kotulovy dřevěnky vám ukáže své „klapy klap”

Hlavním zdrojem obživy obyvatel Kotulovy roubenky bylo zemědělství. V zahradě pěstovali zeleninu, luštěniny a ovoce, na polích brambory, žito, pšenici a oves. Kromě drobného domácího zvířectva mívala rodina krávu nebo kozu a ovce, přičemž kráva zpravidla už znamenala lepší ekonomické postavení jejich majitelů. Součástí hospodářství bývala stodola s mlatem a prostory pro uskladnění zemědělského nářadí a některých plodin. Samotná stodola u dřevěnky je mnohem mladším objektem než chalupa.
Nechyběl ani větrný mlýnek, kterému se ve zdejším kraji říká „viatrak“. Jeho dva mlýnské kameny mlely nejčastěji žitná a ovesná zrna. Lopaty byly původně dřevěné, později železné a jejich otáčením se pohyb přenášel ozubeným soukolím na horní krytý kámen žernovu. Zrní se sypalo do dřevěného truhlíku s pohyblivým dnem, padalo přes horní na spodní kámen. Třením těchto kamenů se zrno drtilo a padalo do moučnice. Přijďte se podívat, jak mlecí zařízení pracuje.

Kotulova dřevěnka v Havířově. Zdroj foto: Muzeum Těšínska
Kotulova dřevěnka v Havířově. Zdroj foto: Muzeum Těšínska

Turistické informace

Výlet do Kotulovy dřevěnky si naplánujte od května do konce září, kdy má pro vás dveře otevřené. Aktuální informace o otevírací době, vstupném a akcích najdete na internetových stránkách Muzea Těšínska, klikněte zde.

Místo výletu

Kraj: Moravskoslezský
Okres: Karviná
Město: Havířov

Kontakt

Kotulova dřevěnka
Hálkova 1322/18a
736 01 Havířov-Podlesí

tel: +420 602 709 731
e-mail: kotulova_drevenka@muzeumct.cz

Provozovatel

Muzeum Těšínska
Historická budova Muzea Těšínska
Hlavní třída 115/15
737 01 Český Těšín

tel.: +420 558 711 866, +420 728 077 217
e-mail: ceskytesin@muzeumct.cz
web: www.muzeumct.cz

Tip na fajn výlet

Kam vyrazit v okolí Kotulovy dřevěnky za zábavou? Žermanická přehrada v podhůří Moravskoslezských Beskyd je skvělým místem letních aktivit. Zažijte vodní adrenalin pod Beskydami!