AI senzor pomůže s úklidem ulic, databáze žákům s výběrem jídla. Inovační maraton zná vítěze

V soutěži uspěla i aplikace, která žákům usnadní výběr jídla v jídelně. / Ilustrační foto

PRAHA – Pražané se mohou těšit na čistější ulice, které jim v budoucnu ohlídá senzor umělé inteligence. Právě tento projekt totiž zvítězil ve finále soutěže Nakopni Prahu 2023, tedy ve čtvrtém ročníku Pražského inovačního maratonu. Uspěl ale i web s databází jídel pro pražské školní jídelny a aplikace, která usnadní pohyb po městě lidem s různým handicapem.

Finále završilo téměř čtyřměsíční inovační maraton, v rámci něhož mohly týmy využít odborné workshopy, školení a mentoring s experty z řad zástupců městských a soukromých firem a hlavního města Prahy. Letos se do soutěže přihlásilo 47 týmů, do užšího kola postoupilo 26 z nich a deset bylo vybráno do finále. O vítězi rozhodla odborná porota 26. května v Radlické kulturní sportovně na Smíchově. „Vyhlášením vítězů Pražského inovačního maratonu to zdaleka nekončí. Tři nejúspěšnější týmy budou pokračovat v práci na svých nápadech, my jim k tomu poskytneme jednak půlroční projektovou podporu našich odborníků a každému navíc finance ve výši 200 000 korun na další rozvoj prototypu,“ říká Petr Suška, ředitel úseku Smart City, inovací a projektového řízení ve společnosti Operátor ICT. Kromě účasti v soutěži získali tři nejlepší finalisté i finanční odměnu 100 tisíc korun, z toho polovina této částky (50 tisíc korun) putuje za absolutním vítězem. Tým na druhém místě si odnesl 30 tisíc korun a třetí místo bylo odměněno 20 tisíci korunami.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na realizaci jakých projektů se tedy mohou obyvatelé Prahy těšit? Absolutním vítězem soutěže se stal již zmíněný projekt, který má pomocí umělé inteligence pomoci s náročným úklidem pražských ulic. „Největší přínos v naší účasti v soutěži vidíme v tom, že jsme odstartovali spolupráci s Prahou. Věříme, že náš AIOT senzor pomůže udělat naše hlavní město čistší, ekologičtější a ekonomičtější. V tuto chvíli máme pokročilé technologie, které budeme dále rozvíjet,“ řekli po vyhlášení vítězové Kryštof Novák a Jan Grossmann, zakladatelé Waste Digital. Na druhém místě skončil projekt Databáze jídel. Ten má zamezit plýtvání jídlem ve školních jídelnách. Funguje jednoduše: kuchařky vyfotí jídla, která žákům a studentům nabízejí, a ti si tak budou moci snáze vybrat. Bronz si pak ze soutěže odnáší mapová aplikace, která lidem s různým omezením pohybu usnadní orientaci v metropoli. Zvláštní cenu od Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) získal projekt Čistá voda, což je desková hra znázorňující výrobu, distribuci a úpravu pitné vody v Praze včetně následného čištění odpadní vody.