Znojemská nemocnice připravila pro páťáky projekt „Děti zachraňují životy“

Foto: Nemocnice Znojmo

ZNOJMO – Znojemská nemocnice ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou JMK připravila kurz pro žáky pátých ročníků základních škol podle projektu Evropské rady pro resuscitaci „Kids save lives – Děti zachraňují životy“.

Náhlá zástava srdce může zasáhnout kohokoli a kdykoli. Postižený okamžitě ztratí vědomí a přestane normálně dýchat nebo přestane dýchat úplně. Pokud do 5 minut po zástavě srdce není zahájena masáž hrudníku, je přežití nepravděpodobné. Děti zachraňují životy je projekt Evropské rady pro resuscitaci, jehož cílem je zavedení výuky resuscitace do osnov základních škol po celém světě. Systematický výcvik školních dětí je jedním z důležitých kroků ke zvýšení počtu resuscitací zahájených přítomnými laiky, například příbuznými i náhodně přítomnými svědky události. Školáci přibližně od věku 12 let by měli být schopni reagovat na takovou situaci. Pokud se stanou svědky náhlé ztráty vědomí ve svém okolí, měli by zavolat záchrannou službu, a postupovat podle telefonických pokynů dispečera, a v případě nutnosti podle jeho instrukcí zahájit srdeční masáž.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Důležitým postupem pro zvýšení počtu přežívajících je telefonicky asistovaná resuscitace pod vedení dispečera na nouzové lince. „Napadlo nás zkusit uspořádat ve spolupráci se ZZS JMK v naší nemocnici kurz dle projektu Kids save lives a vyzkoušet ho s prvními žáky pátého ročního základní školy. Po krátkém teoretickém úvodu budou děti konfrontovány se situací, kdy mají jako svědci náhlé zástavy oběhu telefonicky kontaktovat ZZS a podle telefonických pokynů zahájit srdeční masáž.  Děti bude po telefonu navádět přítomný dispečer záchranné služby, situace bude tedy velmi podobná tomu, s čím by se setkaly ve skutečnosti. Důležité je, aby děti pochopily všechny zadané pokyny a dokázaly podle nich postupovat.,“ vysvětlil primář Urgentního příjmu Nemocnice Znojmo Zdeněk Monhart. „Záměr prosadit výuku resuscitace už na základních školách rozhodně podporujeme a celkově schvalujeme, aby se děti učily základům první pomoci už v útlém věku. Je třeba říct, že naše organizace má dobrou zkušenost se školáky, pokud jde o volání na tísňovou linku a provádění první pomoci do příjezdu naší posádky. Děti jsou vnímavé a pozorně naslouchají radám našich operátorů, podle kterých následně postupují. Sami jsme někdy překvapeni jejich velmi zodpovědným přístupem,“ uvedla ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová. Projekt, který je postupně zaváděn v Evropě má už první výsledky – procento resuscitací zahájených svědky náhlé zástavy oběhu ve Skandinávii i díky němu převyšuje počty v jiných evropských zemích.