Aktuální možnosti online půjček 2023

Půjčka může být v určité situaci velmi užitečný nástroj, je ale třeba s ní nakládat správně. V době po pandemii koronaviru se proces získání nejrůznějších půjček a úvěru zjednodušil, vše lze zařídit online. Vyznat se v nejrůznějších typech úvěrů a půjček může být ale složité. V tomto článku se podíváme na to, jaké jsou aktuální možnosti online půjček a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Bankovní nebo nebankovní úvěr?

Základním druhem půjčky je klasický spotřebitelský úvěr. Peníze z něj můžete využít na cokoliv, zároveň ve většině případů nemusíte ručit nemovitostí nebo jiným majetkem. Velmi často skloňovaný je rozdíl mezi spotřebitelským úvěrem od banky a od nebankovní společnosti. Jak moc odlišné ale opravdu jsou?

Rozdíl nemusí být v úrokové míře. Existují nebankovní půjčky s velmi výhodným úrokem a bankovní úvěry s velmi vysokým úrokem. V bance jsou ale často přísnější podmínky pro to, aby vám byl úvěr poskytnutý. Banky i nebankovní společnosti jsou pod dohledem ČNB a proces získání úvěru i jeho splácení je prakticky stejný.

Důležité je také znát rozdíl mezi podnikatelským úvěrem a půjčkou pro soukromé osoby. Ta první je vázaná na IČO, ta druhá na rodné číslo. Bankovní i nebankovní úvěry už lze dnes vyřídit plně online, veškeré dokumenty zašlete například přes e-mail nebo je nahrajete na zabezpečený web.

Kdy se hodí kontokorent a kreditní karta?

Velmi oblíbené jsou také nejrůznější formy kontokorentních úvěrů a kreditních karet. Dříve byly tyto produkty doménou bank, ale s rozvojem online technologií se objevily i nebankovní společnosti, které je nabízejí.

Tyto druhy úvěrů lze relativně snadno získat a mohou být užitečné. Je ale třeba dávat pozor na to, aby byly využívány správně. V obou případech máte k dispozici určitý obnos peněz, který můžete využít na nákupy kartou, v případě kontokorentu i na platby z účtu.

  • Kontokorent je úročený rovnou po čerpání, hodí se tedy zejména na nečekané výdaje, případně na překlenutí krátkého období mezi výplatami.
  • Kreditní karta není po určité období úročená, lze ji tedy využívat na odložené nákupy a bývají s ní spojené zajímavé slevy.
  • V obou případech jsou ale aplikovány velmi vysoké úroky, není tedy vhodné využívat oba produkty, náklady jsou příliš vysoké.

Jaké jsou možnosti mezi úvěry na bydlení?

Také úvěry na bydlení lze v dnešní době získat online, přestože bude pravděpodobně omezená jejich výše a celý proces může být náročnější. Klasickým produktem na bydlení je hypotéka, ale využít můžete i úvěr ze stavebního spoření. Také u nebankovních společností najdete úvěry zaměřené na pořízení vlastního bydlení nebo jeho rekonstrukci. Ty jsou zajímavým řešením zejména pro ty žadatele, kteří nesplnili náročné podmínky pro bankovní hypotéky.