Začaly stavební práce na Areně Brno

Zdroj: MMB

BRNO – Dnes bylo slavnostně předáno staveniště firmě, čímž začala výstavba Areny Brno, multifunkční haly u brněnského výstaviště. Práce budou hotové za 33 měsíců.

Po čtyřech a půl letech příprav nastal den D. V únoru 2019 tento projekt dostal první obrysy, kdy se radní rozhodli postavit novou, moderní a multifunkční halu v západní části areálu výstaviště poblíž pavilonu Z. Rozhodující byla poloha poblíž centra, možnost nekomplikovaného vypořádání vlastnických vztahů k pozemkům a klíčová je i dopravní obslužnost.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Hala bude ve vlastnictví Areny Brno, která ji bude několik let provozovat, Brněnské komunikace se stanou vlastníkem a provozovatelem sedmí venkovních parkovacích ploch a Teplárny Brno vybudují v lokalitě distribuční soustavu pro dodávku elektrické energie, zajistí pro halu kombinovanou výrobu elektřiny, tepla a chladu a na přilehlých parkovištích vybudují dobíjecí stanice pro elektromobily.

Stavební firma uspěla s nabídnutou částkou 4 444 444 444,44 korun, stavba je financována z několika zdrojů. Národní sportovní agentura přispěje částkou 300 milionů, Jihomoravský kraj 200 milionů, úvěr pokrývá částku 1,95 miliardy a zbytek doplatí Brno z kasy.

Multifunkční hala nadregionálního významu, která zajistí špičkové podmínky pro pořádání kulturních, sportovních, veletržních a kongresových akcí na mezinárodní úrovni, má vzniknout u výstaviště poblíž pavilonu Z. Kapacita bude až 13 300 míst a umožní na 30 různých způsobů využití. Objekt má mít dvě podzemní a šest nadzemních podlaží. Spolu s arénou město vybuduje zhruba 1 300 parkovacích stání, z toho 150 přímo v hale.

„Na místě je moje velké poděkování všem, kteří se na přípravě a teď už i na realizaci největšího strategického projektu města Brna podílejí. Nezastavila je ani covidová pandemie, ani situace na stavebním trhu, takže pevně věřím, že se za necelé tři roky může nejen naše město, ale celý region těšit na opravdu velké kulturní a sportovní akce,“ dodala primátorka Markéta Vaňková.