Bonnie a Clyde – časem získal jejich příběh nádech romantiky, byli to však především nelítostní zločinci

Bonnie a Clyde. Zdroj: www.flickr.com

Clyde Barrow a Bonnie Parkerová se setkali poprvé v lednu 1930 a byla to láska na první pohled. Clyde již dávno bojoval se zákonem, tím však byl pro Bonnie ještě přitažlivější.

Jací byli?

Bonnie se narodila roku 1910 v Roweně ve státě Texas. Velmi dobře se učila, aby byla také vzdorná a prý vášnivá, takže si v 16 letech vyvzdorovala manželství s místním rváčem Rayem Thorntonem. Ten však brzy skončil za mřížemi – za vraždu. Rozvedla se a pracovala jako servírka. Netušila ani, jak její nový partner Clyde tragicky ovlivní její život.

Clyde byl o rok starší a pocházel také z Texasu. Nenáviděl bídu, ve které vyrůstal a byl prý poněkud agresivním mladíkem. Aby se dostal z prostředí, které se mu pranic nelíbilo, začal spolu s bratrem s drobnými krádežemi. V roce 1930 také on skončil za mřížemi – to již však znal Bonnie, která mu pomohla. Do věznice pronesla zbraň a Clydeovi se podařilo utéct – byl znovu zatčen a odsouzen za útěk na 14 let těžkých prací. Jeho matka však dosáhla toho, že byl propuštěn na svobodu. Vězení opustil v roce 1932.

Život desperátů

Clyde nezačal sekat dobrotu. Dal dohromady gang a jeho součástí se stala i Bonnie, i když Clydeovi se představa, že s ním jeho milá půjde do zločineckých akcí, příliš nelíbila. Ta jej však přesvědčila.  Jednou si krátce pobyla ve vězení, ale pak již byli stále spolu.

Zatímco však Bonnie seděla ve vězení, Clyde spolu s kumpánem přepadli obchod Bucherových. Při přepadení byl ale pan Bucher zabit a Clydea nyní stíhali za vraždu – to byl zlomový moment v jeho životě. Nyní se stal desperátem a rozhodl se užít nové situace naplno.  Bonnie s tím souhlasila.

Kradli auta, přepadali obchody a překračovali hranice. Pokud bylo jejich dopadení na spadnutí, neváhali střílet a zabíjet. Tehdy s nimi ještě byli jejich kumpáni, jedním z nich byla i žena Clydeova bratra Blanche, dohromady jich bylo pět. V bytě, kde si pětice užívala volna, se je však rozhodli zatknout policisté. Doplatili na to, dva z policistů zahynuli při přestřelce.  V bytě bylo nalezeno množství fotografií – jedna z nich proslula – je na ní Bonnie s doutníkem v ústech.

Gang byl pronásledován a při jedné přestřelce byla chycena Blanche a Clydeův bratr zastřelen. Zbývající kumpán gang opustil a Bonnie s Clydem zůstali sami.

Přepadení věznice

Roku 1934 přepadli věznici, aby osvobodili Clydeova kumpána Raye Hamiltona z vězení Eastham Prison Farm v Texasu. Toto přepadení byla poslední kapka do poháru trpělivosti policie a úřadů. Úkolem dopadnout gang byl pověřen Frank Hamer. Byli zatím zabiti další tři policisté, ale Henry Methvin, který se ke Clydeovi a Bonnie přidal, začal přemýšlet, jak by zachránil vlastní život, a to i za cenu zrady.

Past

Methvinův otec uzavřel s policií dohodu: jeho syn dostane milost, když je přivede na stopu Bonnie a Clydea. 23. května 1934 čekali již policisté na jejich auto. Clyde většinou řídil velmi rychle, když však uviděl náklaďák Methvinova otce, zpomalil. Ihned se spustila střelba z automatických pušek Browning. Oba gangsteři dostali na 50 zásahů.

Především vrazi

Komerční využití příběhu Bonnie a Clydea na sebe nenechalo dlouho čekat. Gang začal být v některých příbězích považován za hrdiny utlačovaných, a to, že v čele stál milenecký pár, dodávalo příběhům romantiku. Zapomínalo se na to, že oba byli hlavně nemilosrdní zločinci, pro které neměly lidské životy, včetně těch jejich, valnou hodnotu.