Miroslav Zikmund by dnes oslavil 105 let. Jeho vila bude nově přístupná všem

Miroslav Zikmund. Foto: Pavel Otevřel

ZLÍN – Legendární cestovatel Miroslav Zikmund by právě dnes oslavil 105. narozeniny. Jeho vila letos zavádí novinku, která ji zpřístupní také seniorům nebo imobilním osobám. V plánu jsou také zajímavé besedy.

Do Zikmundovy vily se návštěvníci budou moct podívat prostřednictvím virtuální prohlídky. „3D vizualizace jsme v Technologickém inovačním centru zvyklí používat k nejrůznějším účelům, například pro žáky k zobrazení moderních profesí nebo v sociální oblasti pro zvýšení kvality života našich seniorů. Jsem velice potěšen, že jsme mohli rozšířit portfolio našich 3D aplikací o prohlídku Zikmundovy vily. Věřím, že virtuální procházka bude motivovat zájemce přijet do Zlína osobně a poznat odkaz Miroslava Zikmunda,“ uvedl Lukáš Trčka, jednatel TIC. Vilu mohou návštěvníci virtuálně navštívit na jejím webu.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zpestření čeká i na návštěvníky, kteří zavítají do vily osobně. Vybrané termíny prohlídek jim obohatí video s unikátními záběry pana Zikmunda, posledního obyvatele vily, na různých místech uvnitř i v zahradě. Do finální podoby jej připravil cestovatel Petr Horký. „Cílem projektu je zachovat ducha pana Zikmunda a přiblížit jeho život ve vile veřejnosti. Virtuální prohlídka a komentovaná videa také chtějí přenést na návštěvníky autentičnost a historii tohoto výjimečného místa,“ řekla Dagmar Výlupková, ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila.

Vilu navštíví také vybrané osobnosti, aby pokračovaly v tradičních besedách, zde nazývaných „setkání na koži“. V první části roku by to měli být například architekt Josef Pleskot, malířka pocházející z rodiny slavných architektů, Barbora Šlapetová a vnuk Jiřího Hanzelky, Jakub Brynda.

Nadační fond naváže i na loni započatou spolupráci s Baťovou vilou. Lidé tak budou mít možnost zavítat do obou slavných budov v jeden den, prozkoumat jejich odlišnosti a porozumět jejich historii a odkazu. Připravuje se i spojení s dalšími významnými zlínskými vilami.

O Zikmundově vile

Dům byl postaven ve funkcionalistickém stylu firmou Baťa v letech 1934-1935, a to jako služební byt pro prvního hejtmana zlínského okresu, vládního radu JUDr. Josefa Januštíka, který zde žil v pronájmu s ženou Marií do roku 1953. Už v roce 1942 ale vilu od firmy Baťa koupil oscarový režisér Elmar Klos, syn Marie Januštíkové z prvního manželství. Klos tak zajistil Januštíkovým bydlení i po odchodu vládního rady z funkce.

V roce 1953 byli Januštíkovi kvůli nepohodlnosti komunistickému režimu raději opouští Zlín. Klos tak objekt s rozlehlou zahradou čítající téměř 9 000 metrů čtverečních prodal cestovateli Miroslavu Zikmundovi, který společně s Jiřím Hanzelkou zpracovával v té době ve zlínských ateliérech své filmy z cest. Zikmund vilu nechal přestavět dle návrhu architekta Zdeňka Plesníka do dnešní podoby. O vybavení interiéru se postaral designér Miroslav Navrátil.

Od roku 2000 je dům společně se zahradou zapsán mezi kulturní památky. Miroslav Zikmund na Nivách strávil téměř 70 let. Vilu prodal až v roce 2020 Čestmíru Vančurovi. Ten ve shodě s přáním Miroslava Zikmunda založil nadační fond, který o dům pečuje. Díky podpoře Fondů EHP se unikátní prostor opředený celou řadou příběhů otevřel po téměř 90 letech privátního užívání veřejnosti.