Písek si letos připomene tradici vorařství. Ztvární ji i sochy z písku

zdroj mesto-pisek.cz

PÍSEK – Písek si letos připomene starobylou tradici voroplavby, která je od roku 2022 zapsaná na Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Dolní tok Otavy byl pro vory splavný již od středověku a vory tak po staletí proplouvaly Pískem v hojném počtu.

Nad Pískem „Na Bělidle“ se nacházelo stálé vaziště vorů, naproti na ostrově navštěvovali plavci zdejší hospodu. „Pro připomenutí této důležité tradice jsme ve městě Písku připravili řadu aktivit,“ řekla mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na prostranství před kulturním domem již od loňského června můžete navštívit vorovou tabuli. Během Městské slavnosti (7. až 9. června) a každý týden během letních prázdnin se uskuteční cyklus pořadů s přednáškami o voroplavbě, prezentací historických fotografií či tvůrčími dílnami.

V pátek 17. května budou na náplavce řeky Otavy odhaleny obří pískové sochy věnované tématu voroplavby. „Tyto sochy, vytvořené umělci Marianem Maršálkem a Josefem Faltusem, představí příběh dřeva, řeky a lidí od vody. Galerie na náplavce bude zpřístupněna souběžně s akcí Pískoviště a sochy zůstanou jako obvykle volně k vidění po celou letní turistickou sezónu,“ sdělila Měšťanová.

V rámci dalších tradičních akcí v Písku, jako je Mezinárodní setkání harmonikářů (6. dubna), Duhové divadlo (12. až 15. června) nebo Mezinárodní folklorní festival (22. až 25. srpna), se také dotkneme fenoménu vorařství. Galerie Dragoun pak na 25. května připravila rodinný malířský workshop „Řeka Otava a vory“, který bude završen výstavou vzniklých děl v září.

zdroj: mesto-pisek.cz