Protestní jízdy zemědělců míří na Folmavu

ilustrační foto

MRÁKOV – FOLMAVA – OSEK U ROKYCAN – Zemědělci podporující akci Agrární komory, Zemědělského svazu a Asociace soukromých zemědělců vyjedou na protest proti klimatické politice Evropské unie, byrokratickým průtahům současné české vlády a dovozu levného obilí z Ukrajiny i v Plzeňském kraji. Kdy a kde si mají dát ostatní řidiči pozor?

Do celorepublikové protestní akce se připojí na západě Čech především zemědělci na Klatovsku a Domažlicku. Ti vyjedou se zemědělskými stroji blokovat hranice se Spolkovou republikou Německo, tedy na hraniční přechod Folmava.

„Na Klatovsku by měla vyjet zemědělská vozidla do provozu v deset hodin z obce Číhaň a pokračovat na Klatovy, projet jimi a následně pokračovat na Domažlice. Na Domažlicku by pak měly stroje vyjet v devět hodin z obce Mrákov a pokračovat na hraniční přechod Folmava, kde by se měly otočit a jet zpět do vnitrozemí na obec Draženov a poté opět zamířit k hraničnímu přechodu,“ uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová s tím, že by přechod neměl být stroji plně blokován.

Nejedeme, vláda stejně nic neudělá

V tuto chvíli policie nemá poznatky o tom, že by se tyto protestní jízdy měly týkat, kromě jejich průjezdu Klatov, Plzně či jiných měst v Plzeňském kraji i dalších měst. Přesto se řidiči musí obrnit trpělivostí a dbát zvýšené opatrnosti.

„Pokud při svých cestách potkáte v provozu zemědělské stroje, ať již pouze v jednotkách či jedoucí v koloně, dbejte zvýšené opatrnosti a zbytečně neriskujte, a to zejména při jejich předjíždění,“ apeluje na řidiče osobních vozidel mluvčí policie Dagmar Brožová.

Na bezpečnost, plynulost silničního provozu a dodržovaní dopravních předpisů se v souvislosti s těmito protestními jízdami zaměří policie na všechny účastníky silničního provozu.

Ne všichni zemědělci, ale vyrazí se svými traktory a jinými stroji na protestní akci. „Tato vláda nechápe, že protestujeme především kvůli její zemědělské politice a zemědělská politika EU by nám nemohla ublížit, kdyby nás naše vláda hájila a bojovala za zájmy českých zemědělců. Zatím nás pouze označuje za ruské agenty a dezinformátory. Takže musíme vydržet do voleb a vyměnit českou vládu,“ míní soukromý zemědělec Jan Schwarz z Rokycanska.