Cestujte minibusem do blízkých vesnic. Stačí si ho objednat v aplikaci a první měsíc máte zdarma

Zdroj: Město Svitavy

SVITAVY – Vyzkoušejte rychlejší cestování z města do blízkých obcí. Včerejším dnem začal pilotní projekt operativní hromadné dopravy, který umožní rychlejší způsob přepravy. ZkusBus je novým způsobem veřejné dopravy, kde si pomocí aplikace objednáte minibus. Obce zahrnuté v této dopravě jsou Svitavy, Opatov, Opatovec, Dětřichov, Koclířov, Kamenná Horka, Hradec nad Svitavou, Radiměř a Vendolí.

V aplikaci dostupné na Google Store a Apple Store si objednáte minibus, který pro vás v brzké chvíli přijede na takzvanou „virtuální zastávku“. „Cestu budete sdílet s lidmi, kteří se v daný čas a v daném směru budou také potřebovat někam dostat. Chytrý algoritmus přitom bude vždy vypočítávat tu nejvíce efektivní trasu, abyste se dostali pohodlně, bezpečně a rychle tam, kam máte namířeno. Obsluha tedy probíhá zcela mimo řidiče,“ uvedla mluvčí města Kateřina Kotasová. Technologie CITYA už více než rok a půl úspěšně funguje v Říčanech u Prahy a v obcích okolo Říčan. Na skvělé výsledky z Říčan naváže i Svitavsko. Z dopravní analýzy vyšlo, že Svitavy jsou pro spuštění operativní veřejné dopravy v Pardubickém kraji skvělým začátkem.

První měsíc cestování je pro veřejnost zdarma. Vozidlo s řidičem dodává do projektu společnost Busline, která pro Svitavsko vybrala vůz Ford Turneo nabízející sedm míst pro cestující. Vozidla přepraví naráz dva kočárky, je vybaveno autosedačkou pro děti a je jím také možné převést domácího mazlíčka (musí mít náhubek). Minibus můžete využít v pracovní dny od osmi do dvaceti hodin. V Pardubickém kraji se díky novému způsobu cestování zefektivní hromadná doprava, ale také sníží dopravní zátěž a zlepší kvalita životního prostředí v regionu. V říjnu dojde k vyhodnocení dat a k případným změnám.